pomysły na potrawy wigilijne
Źródło: https://favim.com/image/6707540/

W dzisiejszym wpisie chciałybyśmy przedstawić kilka ciekawostek (a może dla większości z Was informacji oczywistych), związanych z uroczystą kolacją wigilijną.

Dwudziesty czwarty grudnia jest wyjątkowym dniem, w którym Wigilię obchodzą wierni Kościoła rzymskokatolickiego, a także protestanci.

Boże Narodzenie poprzedza adwent, czyli czas, w którym wierni w pełnej świadomości oczekują na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa. Trwa on cztery tygodnie i kończy się dokładnie 24 grudnia.

Według tradycji wieczerzę wigilijną można rozpocząć wtedy, kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Symbolizuje one Gwiazdę Betlejemską, która zwiastowała przyjście Pana na świat.

Oczywiście przy stole powinno znajdować się jedno puste nakrycie dla niespodziewanego gościa. Pod obrus kładzie się sianko, symbolizujące to, że Chrystus narodził się w biedzie.

Przyjęło się, że podczas uroczystej kolacji obowiązują dania postne (tradycja mówi o dwunastu potrawach), jednak od 2003 roku, zgodnie z prawem kanonicznym, post ścisły nie obowiązuje i dopuszcza się spożywanie potraw mięsnych w Wigilię.

Ważnym elementem podczas Wigilii jest przeczytanie fragmentu Ewangelii dotyczącej narodzin Jezusa, co powinno mieć miejsce na samym początku wieczerzy. Następnie wszyscy zebrani przy stole łamią się opłatkiem – wypiekanym z białej mąki i wody – oraz składają sobie życzenia.

Jednym ze zwyczajów jest wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek, które łączy domowników.

Dopełnieniem jest udział w Pasterce – mszy świętej, która rozpoczyna się zwykle o dwunastej w nocy.

Wszystkim świętującym chciałybyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia: zdrowych, radosnych Świąt. Aby ten trudny czas nie był przeszkodą do przeżywania duchowego nadejścia Pana Jezusa Chrystusa na nasz świat!

Polecamy: 15 piosenek z motywem świątecznym

Co zrobić z jedzeniem po Świętach?
Zdjęcie autorstwa Nastasya Day z Pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here