Wszystko co powinnaś wiedzieć na temat owulacji, ale boisz się zapytać.
Choć temat ten powinien być nam wszystkim znany, braki w wiedzy mają nie tylko nastolatki, ale również dojrzałe kobiety. W tym wpisie znajdziesz najważniejsze informacje na temat owulacji, zwanej inaczej jajeczkowaniem.
Wszystko co musisz wiedzieć na temat owulacji
Co to jest owulacja?
Zacznijmy od krótkiego przypomnienia czym w ogóle jest owulacja.
Owulacja (zwana też jajeczkowaniem) jest jednym z elementów cyklu miesiączkowego. Jej efektem jest uwolnienie żeńskiej komórki jajowej na skutek pęknięcia pęcherzyka Graafa w jajniku. Około 4-5 dni przed, w trakcie oraz 4-5 dni po zakończeniu owulacji, komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia. Owulacja następuje średnio co 28 dni, około 13-15 dni przed krwawieniem miesiączkowym, jednak w okresie dojrzewania, kiedy cykle są nieregularne, nie można do końca przewidzieć dni płodnych.
Po co określamy moment owulacji?
Obliczenie dni płodnych jest pomocne w przypadku planowania poczęcia lub wręcz odwrotnie – gdy nie chcemy do niego dopuścić. Oczywiście ta metoda antykoncepcji bywa zawodna (i to dość często), dlatego nie zachęcamy do jej stosowania.
Największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę występuje w dzień owulacji, bardzo wysokie 1 dzień przed i trzy dni po, a niskie (ale również możliwe) dwa do czterech dni przed oraz czwartego dnia po owulacji. Pozostałe dni są niepłodne, ale nie zapominajmy o tym, że z uwagi na nieregularny cykl, zdarzają się przypadki zajścia w ciążę w dni, które teoretycznie są niepłodne.
Jakie są objawy owulacji?
Ponieważ cykl miesiączkowy może się wydłużyć lub skrócić pod wpływem różnych czynników (np. stresu, diety, choroby lub zmiany klimatu), lepszym sposobem na obliczenie dni płodnych jest obserwacja własnego ciała.
- Ból w okolicy jajników – niektóre kobiety skarżą się na ból w okolicy jajników, jednak nie wszystkie obserwują u siebie taki symptom;
- Wydzielina z pochwy – w trakcie jajeczkowania przypomina konsystencją białko jaja kurzego (jest bardziej rzadka i przezroczysta, niż zwykle);
- Wyższa temperatura ciała – wynik nie będzie wiarygodny w momencie przeziębienia;
- Plamienie owulacyjne – u niektórych dziewczyn pojawia się skąpe krwawienie, które możne trwać od kilku godzin do nawet kilku dni;
- Obolałe piersi oraz wrażliwe brodawki (możliwy ból);
- Zwiększone libido.
Najbardziej wiarygodnym sposobem na określenie dni płodnych, jest wykonanie testu, który można kupić w aptece.