Masz wrażenie, że marnujesz mnóstwo czasu? Jesteś niezorganizowania? Ciągle o czymś zapominasz? Jeśli tak, ten wpis jest dla Ciebie, ponieważ dowiesz się z niego jak to zmienić!

Bycie mało zorganizowaną to dość powszechny problem wśród nastolatek. Nie masz czasu na naukę i zakuwasz do 2 w nocy? Nie możesz się spotkać z przyjaciółkami ,,bo jeszcze zostało Ci sprzątanie pokoju”? W tym poście dowiesz się, jak to zmienić.

Jak być lepiej zorganizowaną?

Notuj!

Pamiętaj o zapisywaniu ważnych rzeczy. Mogą to być urodziny babci, sprawdzian z matematyki czy data oddania projektu na angielski. W ten sposób o nich nie zapomnisz i będziesz mogła się wcześniej przygotować. Ważna jest też estetyka twoich notatek. Nie mamy tu na myśli dekorowania ich rysunkami czy podkreślaniami (choć każdy robi jak chce), ale o ich czytelność.

Miej wszystko w jednym miejscu

To bardzo ważne, żeby swoje zapiski mieć w jednym miejscu. Może to być na przykład kalendarz. Jeżeli swoje notatki umieścisz na kartce, którą włożysz to szuflady, a następnie dodasz tam jeszcze dziesięć innych karteczek, możesz się pogubić. Jeśli jednak wszystko będzie w jednym miejscu, takie sytuacje nie będą mieć miejsca.

Nie odkładaj zadań na później

Jeśli możesz coś zrobić teraz, to zrób to! Po odrobieniu lekcji od razu się spakuj, a po kolacji – pozmywaj. Są czynności, które możesz też robić przy okazji robienia czegoś innego. Idziesz z psem na spacer – od razu wynieś śmieci, odpisujesz na sms’a przyjaciółce – odpisz też chłopakowi. W ten sposób zrobisz to teraz i nie będziesz musiała poświęcać na to później czasu.

Miej porządek wokół siebie

Wszystko będzie Ci szło szybciej i łatwiej, jeśli rzeczy będziesz miała poukładane wokół siebie. Ominą Cię takie problemy, jak godzinne szukanie książki lub kupowanie nowych przyborów, bo stare się zgubiły. Zaoszczędzisz w ten sposób czas i pieniądze (a czas to pieniądz:).

Wyznacz zadania do wykonania

To bardzo prosty sposób na zaplanowanie sobie dnia. Zapisz rzeczy do zrobienia dzisiaj. Napisz co i na kiedy ma być gotowe. To rozwiązanie nie pozwoli Ci zapomnieć o dzisiejszych (oraz późniejszych) zadaniach.

Określ priorytety

Na pewno masz do zrobienia zadania ważne i ważniejsze. Od tych istotniejszych zaczynasz swoją pracę i dopiero jak je ukończysz, przechodzisz do tych mniej priorytetowych czy opcjonalnych. W ten sposób najpierw odrabiasz pracę domową, później odbierasz paczkę z poczty, a następnie idziesz z przyjaciółką na kawę.

A Wy znacie inne sposoby na bycie bardziej zorganizowaną? Dajcie znać w komentarzach!

Jak być bardziej zorganizowaną?Źródło zdjęć: Pexels

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj