W tym wpisie znajdziesz wszystko, co powinnaś wiedzieć na temat swoich piersi, ale wstydzisz się zapytać!

Większość nastolatek nie przykłada dużej wagi do swoich piersi, chyba, że są zaniepokojone wielkością bądź kształtem biustu. Warto jednak nieco zagłębić się w temat, ponieważ piersi pełnią w życiu kobiet ważną rolę i dlatego wymagają odpowiedniego traktowania.

Wszystko co musisz wiedzieć na temat swoich piersi

#1. Wygląd piersi

Zarówno wielkość, jak i kształt piersi to kwestia indywidualna. Dużą rolę odgrywa tutaj genetyka, na którą nie mamy żadnego wpływu. Choć istnieje szansa, że odziedziczysz wygląd biustu po mamie lub babci, równie dobrze może się okazać, że jednak nie.

1. Wielkość piersi

Nie tylko genetyka decyduje o tym, jak duży jest Twój biust. Znaczenie ma tutaj także Twoja waga. Teoretycznie im więcej ważysz, tym piersi powinny być większe, jednak nie zawsze tłuszcz odkłada się w okolicy klatki piersiowej. O tym decydują hormony. Co ciekawe, piersi mogą być różnej wielkości. Asymetria występuje u wielu kobiet i najczęściej jest niegroźna.

Kiedy asymetria piersi powinna niepokoić?

Duża asymetria, jak również taka, która pojawiła się nagle i szybko narasta, wymaga konsultacji z lekarzem. Możesz zacząć od wizyty u ginekologa lub internisty.

2. Kształt piersi

Za kształt naszych piersi odpowiada genetyka. Znaczenie ma tutaj rozkład tkanki tłuszczowej oraz ułożenie brodawek (mogą być skierowane na wprost, w dół, do góry lub na boki).

#2. Wygląd brodawek

Jak już wspominałyśmy, brodawki mogą być ułożone w różnych kierunkach, ale to nie wszystko. Sutki mają zazwyczaj kształt stożkowy lub cylindryczny, ale mogą być również wklęsłe. Otoczone są tzw. otoczką brodawkową, która ma ciemniejszy kolor i nieregularną powierzchnię. Niewielkie uwypuklenia nie są powodem do niepokoju! Są to tzw. Gruczoły Montgomery?ego, czyli gruczoły łojowe.

#3. Do kiedy rosną piersi?

Tak naprawdę trudno odpowiedzieć na to pytanie. Momentem intensywnego wzrostu jest okres dojrzewania, jednak biust zmienia się przez całe nasze życie. Wpływ na to mają wahania wagi, ciąża i karmienie, a także menopauza.

#4. Badanie piersi

Często zapominamy o samokontroli piersi, a to spory błąd! Warto wyrobić sobie ten nawyk już w wieku nastoletnim, nawet jeśli ryzyko raka jest niewielkie. Badanie jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu.

1. Jak wykonywać samobadanie piersi?

Zacznij od obejrzenia się lustrze. Zmiana koloru, kształtu lub symetrii powinna być pretekstem do odwiedzenia lekarza. Kolejnym krokiem jest dotykanie piersi pod prysznicem lub w pozycji leżącej. Unieś do góry rękę (prawą, kiedy badasz prawą pierś lub lewą, kiedy badasz lewą pierś). Palcami wykonuj ruchy koliste, góra-dół lub przesuwaj się od brodawki do zewnątrz.

2. Kiedy wykonywać samobadanie piersi?

Aby badanie było wiarygodne, najlepiej przeprowadzać je raz w miesiącu. Wybierz ten sam dzień, najlepiej około tygodnia po miesiączce (optymalny moment przypada pomiędzy 6, a 9 dniem cyklu).

3. Co powinno Cię zaniepokoić?

Oprócz zmian w samym wyglądzie piersi, Twoją uwagę powinny zwrócić wszelkie guzki. Pamiętaj, że większość z nich jest niegroźna (są to m.in. włókniaki, tłuszczaki bądź torbiele). Oczywiście każdą zmianę należy pokazać lekarzowi, który oceni, z czym mamy do czynienia.

#5. Jak pielęgnować piersi

Warto zadbać o swoje piersi, aby były jędrne jak najdłużej. Nawilżaj skórę biustu (możesz używać specjalnych balsamów, choć nie oczekuj po nich spektakularnych efektów), noś odpowiednio dobraną bieliznę, ćwicz i zdrowo się odżywiaj.

Czytaj także: Jak powiększyć biust domowymi sposobami?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj