Jeśli wybrałaś beznadziejną szkołę to nie załamuj się, bo jeszcze nie wszystko stracone!

Wybór szkoły nie jest prostą sprawą i nierzadko zdarza się, że wiele nastolatek zaczyna żałować, że podjęły taką, a nie inną decyzję. Szczególnie na samym początku są załamane, choć wiele z nich, po upływie czasu, zaczyna godzić się z nową rzeczywistością, a nawet dostrzegać jakieś pozytywy. Nie wszystkie dziewczyny zmieniają jednak zdanie – są również i takie, które nie wyobrażają sobie kontynuacji nauki w danej placówce i przenoszą się gdzieś indziej. Jeśli uważasz, że wybrałaś beznadziejną szkołę to poniżej podpowiadamy Ci, co możesz w tej sytuacji zrobić.

Odrzucenie emocji na bok. Z pewnością Twoja decyzja o zmianie szkoły nie została podjęta pochopnie, po zaledwie kilku gorszych dniach. Zanim jednak podejmiesz jakiekolwiek działania spróbuj na spokojnie jeszcze raz zastanowić się nad wszystkim – co konkretnie sprawia, że nie chcesz się uczyć w tym miejscu? Jeśli problemem są ludzie, to czy naprawdę w Twojej klasie, w równoległej albo na zajęciach dodatkowych nie ma żadnej osoby, z którą mogłabyś się zaprzyjaźnić?

Chłodna kalkulacja. Kiedy już przemyślisz dokładnie powód, dla którego chcesz zmienić szkołę i dojdziesz do wniosku, że nic nie jest w stanie zmienić Twojej decyzji, pora jeszcze na chłodną kalkulację. Z jakiegoś powodu wybrałaś tę, a nie inną szkołę – jeśli kierowałaś się myślami o dalszej karierze, to nie wiadomo, czy nowa szkoła zdoła Cię równie dobrze do tego przygotować. Poza tym nie masz pewności, czy w nowym miejscu będzie lepiej, jeśli chodzi o ludzi w klasie. Możesz czuć się trochę odtrącona, wchodząc w nowe środowisko, gdzie ludzie zdążyli się już poznać.

Zmiana szkoły to wbrew pozorom dość poważna decyzja, która niesie za sobą spore konsekwencje. Jeśli jedynym powodem, dla którego chcesz się przenieść, jest zła atmosfera w klasie, to może warto jednak zacisnąć zęby? Nie zawsze mamy przyjaciół w szkole, czy w pracy, choć oczywiście łatwiej jest przetrwać te kilka godzin, gdy mamy się do kogo odezwać.

Jak zmienić szkołę?

Tutaj pomóc muszą Ci rodzice (chyba, że zmieniasz liceum, wtedy możesz zrobić to sama), dlatego pierwszym krokiem będzie przekonanie ich, aby się na to zgodzili. Przygotuj się dobrze do rozmowy z nimi i wykorzystaj argumenty, które do nich przemówią.

Drugim krokiem będzie rozmowa z dyrektorem szkoły, do której chcesz się przenieść. Musi on wyrazić na to zgodę (z pewnością będzie chciał znać powody Twojej decyzji). Zazwyczaj podejmowanie decyzji przez dyrekcję trwa bardzo krótko, bo 1-2 dni roboczych. Jeśli się uda, będziesz musiała w swojej obecnej szkole wypełnić wniosek o przeniesienie. Do nowej szkoły będziesz musiała dostarczyć wszelkie dokumenty odebrane z poprzedniej szkoły, a także odebrać spis podręczników (mogą się różnić od tych, z których korzystałaś do tej pory).

Czytaj także: Jak poznać ludzi w nowej szkole?

Źródło zdjęć: Pinterest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj