Czujesz, że jesteś uzależniona od robienia zakupów? Nie jesteś w stanie odłożyć pieniędzy, bo każde oszczędności wydajesz od razu? Ten wpis jest dla Ciebie!

Czym jest zakupoholizm? Jest to uzależnienie od robienia zakupów. Przejawia się brakiem kontroli nad wydatkami, kupowaniem pod wpływem impulsu rzeczy, które najczęściej wcale nie są potrzebne. Ten problem dotyka coraz więcej osób.

Czy jestem uzależniona od kupowania? Ten nałóg może rozwijać się latami. Początkowo robienie zakupów jest po prostu sposobem na miłe spędzenie wolnego czasu i poprawę humoru. W momencie jednak, gdy przestaje być to przyjemnością, a zaczynasz czuć wewnętrzny przymus, żeby coś kupić, gdy Twój dobry humor jest uzależniony od tego, czy zrobisz zakupy, to powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Aby mieć pewność, czy jesteś uzależniona, spróbuj przez tydzień nie kupować nic (z wyjątkiem rzeczy niezbędnych, typu jedzenie). Nie stanowi to dla Ciebie problemu? A może wręcz odwrotnie – masz stany lękowe, odczuwasz niepokój, jesteś niespokojna? Taki test pomoże Ci przekonać się, czy masz problem z kontrolowaniem swoich zakupów, czy wszystko jest w porządku. Nadal nie jesteś przekonana? Odpowiedz na kilka poniższych pytań:

1) Podczas robienia zakupów często odczuwasz euforię, ale po powrocie do domu dopadają Cię wyrzuty sumienia z powodu niepotrzebnego wydania pieniędzy? TAK/NIE

2) Gdyby zabrakło Ci pieniędzy na wymarzoną rzecz, byłabyś w stanie „pożyczyć” resztę od rodziców, nawet bez ich zgody? TAK/NIE

3) Wolny czas spędzasz w galeriach handlowych? TAK/NIE

4) Ukrywasz przed bliskimi swoje zakupy i często nie podajesz prawdziwych kwot, które na nie wydałaś? TAK/NIE

5) Masz w szafie sporo ubrań z metkami lub takich, które miałaś na sobie 1 raz? TAK/NIE

Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na minimum 3 pytania, to chyba pora przeprowadzić mały rachunek sumienia 🙂

Czytaj dalej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię