Postanowiłaś poszukać dodatkowej pracy? A może niedawno ukończyłaś szkołę i zamierzasz zatrudnić się gdzieś na stałe? Poznaj 5 błędów popełnianych podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Szukanie pracy to często długotrwały proces. Aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, należy wystrzegać się najczęstszych błędów popełnianych podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Poniżej przedstawiamy 5 z nich.
5 błędów popełnianych podczas rozmowy kwalifikacyjnej
#1. Brak przygotowania
Przed udaniem się na rozmowę kwalifikacyjną, warto nieco się do niej przygotować. Przede wszystkim sprawdź, czym dokładnie zajmuje się firma, do której aplikowałaś. Wielu rekruterów pyta o to, aby upewnić się czy kandydat faktycznie jest zainteresowany posadą w ich firmie.
#2. Nie zadawanie pytań
Choć podczas rozmowy kwalifikacyjnej to rekruter prowadzi konwersację i to on głównie zadaje pytania, zazwyczaj na końcu pozwala przejąć kandydatowi pałeczkę. Warto skorzystać z otrzymanej możliwości, gdyż niektórzy sprawdzają w ten sposób nasze zaangażowanie. Możesz spytać o ścieżkę kariery, integracje lub cokolwiek innego, co jest dla Ciebie istotne.
#3. Spóźnienie
Na rozmowę kwalifikacyjną po prostu nie wypada się spóźnić. Oczywiście takie sytuacje mają miejsce i nie powinny z góry przekreślać Twojej szansy na zatrudnienie, ale mogą ją mocno obniżyć. Jeżeli wiesz, że się spóźnisz, spróbuj poinformować o tym rekrutera, a gdy tylko dotrzesz na miejsce, koniecznie przeproś osobę, która na Ciebie czekała.
#4. Nieodpowiedni strój
To, co nosimy, jest naszą wizytówką, dlatego zadbaj o to, aby podczas rozmowy kwalifikacyjnej Twój strój był odpowiedni. Co to znaczy? Unikaj odsłaniania zbyt dużo ciała i zakładania ubrań w krzykliwych kolorach. Marynarka i gładkie jeansy to zestawienie, które sprawdzi się w większości przypadków.
#5. Brak zaangażowania
Twoje podejście ma ogromne znaczenie. Jeśli już na samym starcie pokażesz, że nie zależy Ci na pracy, rekruter będzie miał obawy, czy zatrudnienie Ciebie będzie dobrym pomysłem. Nikt nie chce płacić pracownikowi, któremu się nie chce, dlatego tak ważne jest pokazanie, że jesteś zmotywowana do realizowania powierzonych Ci zadań.
Zdarzyło Ci się popełnić któryś z powyższych błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej? A może coś innego miało wpływ na Twoje niepowodzenie? Daj nam znać w komentarzu!