powinnaś wiedzieć nosząc soczewki kontaktowe

W tym wpisie przedstawię 5 głównych zasad noszenia soczewek kontaktowych.

Zdecydowałaś się na noszenie soczewek kontaktowych zamiast okularów? Oto 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o noszeniu soczewek, aby sobie nie zaszkodzić.

5 rzeczy, o których musisz wiedzieć nosząc soczewki:

1. Trzeba pamiętać o zachowywaniu zasad higieny

Z pewnością zanim otrzymałaś pierwszą parę soczewek kontaktowych, okulista wytłumaczył Tobie jak o nie dbać, jak je zakładać i jak ściągać. Jeśli nie, to przeczytasz o tym w tym wpisie. Zasady te są bardzo ważne, gdyż to od nich zależy Twój komfort oraz Twoje zdrowie.

Zanim założysz soczewki umyj ręce i dokładnie je wytrzyj. Następnie opuszką palca wyciągnij ją i przyjrzyj jej się dokładnie. Jeśli ma kształt miseczki to znaczy, że jest na dobrej stronie, jeśli bardziej przypomina głęboki talerz, to znaczy że powinnaś ją delikatnie odwrócić na spodnią warstwę. Zakładając soczewkę musisz szeroko otworzyć oko i przytrzymać powiekę. Staraj się również nie ruszać źrenicą, gdyż może to utrudnić Ci zadanie.

Jeśli ściągasz soczewki, bardzo ważne jest żebyś również miała czyste dłonie. Uważaj, abyś nie zahaczyła paznokciem o soczewkę (używaj tylko opuszek palców). Rób to bardzo delikatnie, gdyż soczewki są bardzo cienkie.

To jednak nie wszystko. Jeśli ściągniesz soczewki, to musisz je umyć specjalnym płynem do soczewek. W tym celu należy nalać płyn na soczewkę i przecierać okrężnymi ruchami opuszkami palców. Dopiero po wykonaniu tej czynności możesz dać soczewki do pojemnika.

2. Należy unikać kontaktu soczewek z wodą

Soczewki nie mogą być poddane działaniu wody, gdyż mogą wtedy bardzo podrażnić oczy. Musisz więc być bardzo ostrożna w deszczową pogodę. Idąc na basen raczej zrezygnuj z zakładania soczewek albo nałóż dodatkowo ochronne okulary.

Uwaga! Do czyszczenia soczewek używaj tylko i wyłącznie przeznaczonego do tego płynu.

3. Trzeba pamiętać o ściąganiu soczewek na noc

Nawet jeśli planujesz krótka drzemkę, ściągnij soczewki. W przeciwnym razie będziesz miała problem, bo mogą przykleić Ci się do oczu lub je podrażnić przez co staną się zaczerwienione i będą piekły. Nigdy nie zasypiaj w soczewkach!

4. Płyn należy wymieniać co trzy dni

Jeśli odkładasz soczewki, bo zamierzasz ich nie używać przez dłuższy czas, pamiętaj o wymienianiu płynu w pojemniku przynajmniej co trzy dni. Wtedy Twoje soczewki będą w 100% spełniać swoje zadanie i będą trwalsze.

5. Trzeba dbać o nawilżenie swoich oczu

Nosząc soczewki trzeba regularnie dbać o nawilżenie swoich oczu. Warto więc zainwestować w krople (koniecznie zapytaj o nie okulistę). Szczególnie jeśli dużo używasz elektroniki, Twoje oczy mogą być przesuszone, co zmniejsza komfort widzenia. Zakrapiaj więc oczy co parę godzin (według potrzeb) i staraj się dużo mrugać.

Co jeszcze byś dopisała do tej listy?

Czytaj także: 5 przydatnych porad dla osób noszących okulary

powinnaś wiedzieć nosząc soczewki kontaktowe

Źródło zdjęć: Pinterest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj