Pexels

W tym wpisie znajdziesz 5 zalet, wynikających z czytania książek w obcym języku.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak liczne zalety płyną z czytania książek. Jeśli jednak chcesz wejść na jeszcze wyższy poziom i czerpać z tego jeszcze większe korzyści, powinieneś spróbować czytać w innym języku. W tym wpisie dowiesz się, dlaczego warto to robić.

Dlaczego warto czytać w innym języku?

#1. Uczysz się języka

Jest to chyba największa korzyść. Czytając książki obcojęzyczne, uczysz się języka w bardzo przyjemny, a zarazem efektywny sposób. Poszerzasz wówczas nasze słownictwo o słowa elokwentne, jak i potoczne. Zdobywasz również wiedzę z gramatyki, którą mimowolnie przyswajasz.

#2. Ćwiczysz mózg

Brzmi to może trochę nierealnie, ale taka jest prawda. Podczas czytania, rozwijasz swój mózg, gdyż jest to dla niego nie lada wyzwanie. Nie dość, że starasz się wyobrazić sobie wydarzenia opisywane w książce, to dodatkowo Twój mózg musi na bieżąco porządkować sobie wszystkich bohaterów, zapamiętywać to, co było na poprzedniej stronie i na domiar złego dochodzi jeszcze czynność tłumaczenia tekstu na język polski. Ćwiczysz wówczas wielozadaniowość i mimo że z pozoru jest to dosyć trudne, to z czasem będzie jak z górki, a Twój mózg odwdzięczy Ci się za takie poświęcenie.

#3. Zdobywasz płynność i łamiesz bariery językowe

Mając często kontakt z obcym, żywym językiem, zyskujesz płynność językową, gdyż masz dostęp do ortografii, gramatyki i słownictwa. Dzięki czytaniu literatury obcojęzycznej możesz również pokonać bariery językowe. Przezwyciężasz wówczas swoje obawy automatycznie i niezauważalnie, gdyż wiesz więcej, a Twój mózg bez Twojej świadomości przechowuje większość zdobytych informacji.

#4. Czujesz się z siebie dumny

Dzięki czytaniu w języku obcym, możesz poczuć się zdecydowanie lepiej. Po przeczytaniu takowej książki możesz odczuć satysfakcję i dumę z własnej osoby i pracy, jaką wykonałeś. Jest to niebywale trudne zadanie, więc ukończenie takiego wyzwania może napędzić Cię do dalszego działania i poszerzania horyzontów.

#5. Masz większe możliwości

Czytanie literatury w języku oryginalnym może nieść za sobą nie tylko chęć zgłębiania języka i ćwiczenia mózgu, ale też chęć dokończenia historii, którą jesteś zainteresowany. Często bowiem, zanim książka zostanie przetłumaczona i ukaże się w Polsce, mija trochę czasu. Aby nie walczyć ze swoim niecierpliwym usposobieniem, warto wtedy sięgnąć po wydanie anglojęzyczne.

***

Aby czerpać jeszcze większe korzyści z czytania w języku obcym, najlepiej będzie, jeśli wszystkie niezrozumiałe słówka spiszesz na kartce i przetłumaczysz za pomocą słownika. W pierwszej kolejności staraj się oczywiście zrozumieć je z kontekstu, ale translator umożliwi Ci poznanie wszystkich znaczeń danego wyrazu. Pamiętaj też, aby wybrać książkę z tekstem dostosowanym do Twoich umiejętności językowych i zainteresowań. Nie zniechęcisz się wówczas już na początku i częściej będziesz po nią sięgać.

Czytaj także: Jak w łatwy sposób nauczyć się angielskiego?

Źródło: Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj