bezpieczne opalanie
Zdjęcie autorstwa Oriana Polito z Pexels

W tym wpisie znajdziesz 6 zasad bezpiecznego opalania.

Wakacje zaczęły się kilka dni temu, piękna pogoda dopisuje, więc wiele osób zamierza pracować nad opalenizną, choćby we własnym ogródku. Aby kąpiele słoneczne były bezpieczne dla naszego zdrowia, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Znajdziesz je poniżej.

6 zasad bezpiecznego opalania

#1. Chroń swoją skórę

ZAWSZE używaj kremu z filtrem, kiedy wystawiasz swoje ciało na działanie promieni słonecznych. Wyższy filtr zapewnia ochronę na dłużej, ale pod wpływem wody oraz potu kosmetyk spływa ze skóry, dlatego należy nałożyć go na nowo (nawet, jeśli używasz wersji wodoodpornej).

Na twarz, dekolt oraz ramiona nakładaj możliwie jak najwyższy filtr. Te miejsca są szczególnie narażone na poparzenia. Pamiętaj również o prawidłowym zabezpieczeniu pieprzyków. Możesz nałożyć na nie krem lub nakleić specjalne plasterki.

Kremy z filtrem uchronią Cię nie tylko przed poparzeniami i przesuszoną skórą (a w dłuższej perspektywie przed zmarszczkami), ale również zmniejszą ryzyko raka skóry.

#2. Unikaj słońca w godzinach 12-14

W samo południe słońce jest najbardziej szkodliwe dla naszej skóry, dlatego należy (w miarę możliwości) wtedy unikać wystawiania ciała na działanie promieni ultrafioletowych. Niektórzy eksperci podają, że słońce jest dla nas najbardziej niebezpieczne przez większą ilość godzin, tj. 11-15.

Aby uchronić się przed poparzeniami skóry, załóż na siebie narzutkę lub pareo.

narzutka na bikini
AliExpress, 15,86 – 17,89 zł.
narzutka na bikini
AliExpress, 29,06 zł.
narzutka na bikini
AliExpress, 32,24 zł.
narzutka na bikini
AliExpress, 36,80 zł.

 

#3. Noś nakrycie głowy

Czapka, kapelusz albo zwykła chustka mogą uchronić Cię przed udarem. Jeżeli zdecydujesz się na nakrycie głowy z daszkiem lub dużym rondem, to dodatkowo ochronisz oczy przed promieniowaniem.

#4. Pij dużo wody

W upalne dni bardzo łatwo się odwodnić, szczególnie kiedy zażywamy kąpieli słonecznych. To grozi pojawieniem się gorączki, drgawek, nudności, a nawet utratą przytomności. Ponadto odwodnienie prowadzi do przesuszenia skóry, co najczęściej kończy się jej łuszczeniem. ?Nowa skóra” ma najczęściej bledszy odcień, więc nie dość, że wygląda to nieestetycznie, to dodatkowo cały nasz dotychczasowy wysiłek i walka o brązową skórę, idą na marne.

#5. Noś okulary

Nakrycie głowy z daszkiem nie zawsze zapewnia wystarczającą ochronę dla naszych oczu. Długotrwała ekspozycja na działanie promieni słonecznych może doprowadzić do zapalenia spojówek, a nawet trwałej ślepoty! Oczywiście nasze oczy posiadają mechanizmy obronne przed takimi uszkodzeniami, jednak z wiekiem działają one coraz słabiej. Właśnie dlatego zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV (a najlepiej UV 400).

#6. Rób przerwy od opalania

Staraj się co jakiś czas wstać z ręcznika i schować się chociaż na chwilę w cieniu. Uważaj też, aby nie zasnąć na słońcu, bo może to być bardzo niebezpieczne. Dla ochłody możesz pochlapać się wodą lub popływać, tylko uważaj, żeby nie doznać szoku termicznego. Jest to reakcja rozgrzanego organizmu na kontakt z zimną wodą, co może skończyć się zaburzeniami krążenia i oddychania, a nawet zatrzymaniem akcji serca!

Czytaj także: Jak używać samoopalacza

bezpieczne opalanie
Zdjęcie autorstwa Retha Ferguson z Pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj