Większość z nas słyszała o tej chorobie, jednak co powinnyśmy o niej wiedzieć, żeby nie zachorować? O tym przeczytasz w dzisiejszym wpisie!

Ktoś z Twoich bliskich cierpi na bulimię? A może obawiasz się, że sama jesteś chora? W tym wpisie znajdziesz najważniejsze informacje na temat tego zaburzenia.

Co powinnaś wiedzieć o bulimii?

Bulimia polega na ataku żarłoczności, po którym następuje zwracanie pokarmu. Są różne metody na to, a wymiotowanie to tylko stereotyp kojarzony z tą chorobą. Równie dobrze działają różne środki przeczyszczające lub te ułatwiające trawienie. Po takim napadzie, zazwyczaj następuje okres głodówki, któremu towarzyszą wyrzuty sumienia.

Napady głodu i chęć jedzenia to bardzo silne uczucia. Osoby chore potrafią w takiej chwili przekroczyć dwukrotnie swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Organizm nie jest w stanie przetrawić takiej ilości jedzenia, więc często pojawiają się bóle brzucha i głowy.

Bulimicy jednak nie chcą do końca przyjmować jedzenia, dlatego je wydalają. Po takim epizodzie chory może bardzo długo nie jeść, chcąc ?ukarać” siebie i swoje ciało za słabość. To właśnie z tego względu bulimia w większości przypadków ma związek z depresją i wahaniem nastroju. Problemem są kompleksy oraz wypaczony obraz własnego ciała. Nawet osoby, które są bardzo szczupłe, mogą chorować na bulimię.

Głównymi objawami choroby, oprócz już podanych, jest brak panowania nad apetytem i nad emocjami. Osoby chore są zagubione, nie odnajdują się w życiu. Bulimia powstaje na skutek zajadania stresu, nerwów. Zwracanie uwagi na swoje ciało, obsesyjne sprawdzanie wagi lub wymiarów ciała może towarzyszyć tej chorobie.

Bulimicy mogą ćwiczyć, wręcz katować się, aby spalić kalorie. Jeśli ktoś Ci bliski biega kilka godzin w ciągu dnia i nie jest sportowcem, to może to być jasny sygnał, aby zacząć działać. Sport w normie jest oczywiście wskazany wszystkim, ale tutaj mówimy o treningu powyżej wytrzymałości.

Skutki bulimii

Skutkiem bulimii są uszkodzenia układu nerwowego i rozregulowany cykl metaboliczny. Częste wymiotowanie uszkadza szkliwo zębów oraz przełyk i może wywoływać zgagę, zapalenie dziąseł, próchnicę, a nawet pojawienie się duszności. Ponadto kobiety cierpiące na bulimię często obserwują u siebie zanik miesiączki.

Leczenie bulimii

Leczenie bulimii to trudny proces, który wymaga najczęściej zaangażowania kilku specjalistów – psychoterapeuty (lub psychiatry) i dietetyka. Strategię walki z zaburzeniem wybiera lekarz. Jest to bardzo personalne leczenie, które zależy od pacjenta.

Jeśli widzisz u siebie objawy bulimii, skontaktuj się z lekarzem. Nie warto czekać aż problem urośnie.

Polecamy: Co to jest nerwica?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj