W tym wpisie znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące nerwicy.
W Polsce, według szacunków, chorych na nerwicę jest około 8 milinów osób. Mimo iż ta liczba jest tak duża, często nie wiemy czym ta choroba jest i jak się ona objawia.
Co to jest nerwica?
Zacznijmy od definicji nerwicy, jaką możemy znaleźć na Wikipedii:
Zaburzenia nerwicowe zwane potocznie nerwicami (albo: neurozami) ? grupa zaburzeń psychicznych o bardzo rozmaitej symptomatyce, definiowana jako zespoły dysfunkcji narządów, psychogennych zaburzeń emocjonalnych, zakłóceń procesów psychicznych i patologicznych form zachowania występujących w tym samym czasie i powiązanych ze sobą wzajemnie.
Upraszczając: nerwica to stan, w którym osoba przez cały czas odczuwa strach. Człowiek cierpiący na nerwicę nie może się uspokoić sam, potrzebuje do tego leków. W mniej zaawansowanych przypadkach wystarcza herbata z melisy i ćwiczenia na koncentrację lub joga. Stan lękowy towarzyszy choremu na co dzień, nawet gdy jest on czymś zajęty. Nic nie wycisza tego stanu – podczas nauki, odpoczynku czy spotkań towarzyskich nadal jest obecny lęk.
Poza uczuciem niepokoju mogą występować też inne objawy, takie jak: zaburzenia pamięci, problemy ze snem, nadpobudliwość, zmęczenie, bóle głowy lub bóle w klatce piersiowej.
Czasem okazuje się, że nerwica przyszła po awansie, zmianie szkoły lub innym ważnym wydarzeniu. Podczas silnego stresu, z którym organizm sobie nie radzi, następują nieodwracalne zniszczenia. Może być skutkiem wypadku, pobicia, gwałtu czy wydarzenia traumatycznego.
Jakie wyróżniamy rodzaje nerwicy?
Do rodzajów nerwicy należy fobia. Jest to stan, w którym określone przedmioty wywołują lęk. Nie jest to jednak zwykła niechęć, jak na przykład do pająków, a realny stres. Na widok konkretnego przedmiotu osoba może dostać ataku paniki.
Nerwica natręctw to zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, podczas których pacjent cierpi na niepohamowane zachowania lub myśli. Może się objawiać na przykład częstym myciem rąk lub włosów i uczuciem niepokoju, gdy nie można tego zrobić. Człowiek czuje wręcz fizyczną potrzebę zrobienia danej czynności, bo inaczej oszaleje. Myśli cały czas tylko o jednym i nie jest w stanie się skupić na niczym innym.
Hipochondria to stan, w którym człowiek widzi u siebie większość chorób. Pod wpływem reklamy maści na żylaki, wydaje mu się, że sam też je ma. Nawet niewielki ból wywołuje podejrzenie jakiegoś poważnego schorzenia. Tacy pacjenci powinni mieć ograniczony dostęp do wiedzy o chorobach oraz ich objawach, ponieważ często zaczynają widzieć je wszystkie u siebie. Zdarza się, że odczuwają oni ból, który nie ma medycznego wyjaśnienia.
Nerwica jest niebezpieczną chorobą. W sytuacji, kiedy ktoś żyje w ciągłym lęku i stresie, może nabawić się różnych chorób, takich jak wrzody żołądka czy zgaga. Nie należy bagatelizować tej choroby. To tak jakbyśmy żyli w stanie przed egzaminem… przez kilka lat.
Jak leczyć nerwicę?
Leczenie zależy od stanu pacjenta. Często niezbędne są leki oraz terapia z psychologiem lub z psychiatrą. Jeśli widzisz u siebie objawy nerwicy, skontaktuj się z lekarzem. Nie warto czekać aż problem urośnie.