Źródło: Pinterest

Sprawdź co robić, gdy nie dostaniesz się do wybranej szkoły.

Co roku wiele młodych osób nie dostaje się do wymarzonych szkół. O ile pierwsza tura rekrutacji jest zrozumiała i powszechna, tak ta druga jest już bardziej tajemnicza. Co powinna zrobić osoba, która nie została przyjęta?

W pierwszej turze rekrutacja kończy się już 16 lipca – jest to termin potwierdzenia, czy dany kandydat dostał się do wybranej szkoły. System w większości miast jest elektroniczny, więc brane są pod uwagę od razu szkoły z trzech wyborów. Gdy osoba się nie dostanie się do szkoły lub klasy z pierwszego wyboru, automatycznie przechodzi do drugiego wyboru i tak dalej. Może się jednak okazać, że nie ma nas na żadnej liście. Nie należy panikować, tylko spokojnie poczekać. Często okazuje się, że ludzie rezygnują z miejsca w danej szkole, dzięki czemu zwalniają się cenne miejsca.

Do 24 lipca osoba, która dostała się do wybranej szkoły, musi złożyć ORYGINALNE dokumenty w placówce. Bez tego zostanie wykreślona z listy. W ten sposób zwalnia się dużo miejsc, więc należy uważać.

Już 25 lipca szkoła podaje do wiadomości, ile ma wolnych miejsc. Wtedy też osoby nieprzyjęte do żadnej szkoły powinny następnego dnia (czyli 26 lipca) zanieść kopie swoich dokumentów. Jest to rekrutacja uzupełniająca, która trwa do 30 lipca.

W 4 dni kandydaci muszą uzupełnić dokumenty, jest to warunkiem. Najlepiej mieć kilka koszulek z kompletem wszystkich kopii i z nimi udać się do szkół. Powinno pamiętać należy o zdjęciu do ewentualnej legitymacji.

Ostateczne wyniki drugiej tury są podawane 19 sierpnia. Od tej daty, do dnia 27 sierpnia, jest czas na złożenie oryginalnych dokumentów, a nie kopii. Jest to znów konieczne, ponieważ bez tych dokumentów szkoła wykreśla z listy przyjętych. Gdy nadal nie ma nas na liście – spokojnie. To jeszcze nie koniec szansy na miejsce w szkole.

28 sierpnia szkoła podaje ostateczną listę uczniów oraz liczbę miejsc wolnych. Nadal mogą przyjąć parę osób na miejsce tych, którzy zrezygnowali lub nie dopełnili wszystkich wymaganych formalności.

Terminy podane są na rekrutację 2019/2020 jednak procedury pozostają takie same. W każdym roku daty mogą zostać przesunięte o kilka dni, lecz nawet za rok czy dwa, procedura będzie podobna.

Gdy nie dostaniecie się do wymarzonej szkoły, tylko do gorszej, możecie ubiegać się o przeniesienie we wrześniu lub nawet na koniec pierwszego semestru. Nie musicie obawiać się, że jesteście już na stałe przypisani do danej szkoły. Tak samo z profilem – gdy chcecie iść na humana, a zostaną jedynie miejsca w klasie językowej. Podczas roku możecie przepisać się wewnątrz szkoły na inny profil. Najważniejsze jest dostanie się, co potem w znacznym stopniu ułatwia dokonywanie wszelkich zmian.

Jeśli macie szczególne osiągnięcia, to powinniście także dać kopie tych zaświadczeń. Za to można uzyskać dodatkowe punkty przy rekrutacji. Po przyjęciu należy pamiętać o tym, żeby dać oryginał dokumentu w szkole.

Do szkół branżowych należy trzymać się terminów dotyczących badań zdrowotnych.

Wszystkie terminy i dodatkowe informacje są podawane na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz na stronie Mazowieckiego Kuratora Oświaty. W przypadku jakiś niejasności warto dopytać o to w szkole, przy składaniu kopii.

Polecamy: Jak wybrać szkołę średnią?

Źródło zdjęć: Pinterest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj