Wydaje się niepozornym wyborem, lecz decyduje o naszym późniejszym życiu. Mowa o wyborze szkoły, w której napiszemy maturę. W tym wpisie podpowiadamy, jak wybrać szkołę średnią.

Jak wiemy od testów ósmych klas / gimnazjalnych zależy nasze przyjęcie do szkoły średniej. W niej zaś piszemy jeden z najważniejszych egzaminów w naszym życiu – maturę. To od niej zależy nasza dalsza ścieżka edukacji na studiach. Jest to krąg o którym mało osób myśli wybierając szkołę.

Na co należy zwrócić uwagę przy wybieraniu szkoły?

1. Miejsce w rankingu. Co roku w internecie dostępne są rankingi szkół z całej Polski. Możemy szukać wyników w swoim mieście, województwie lub całym kraju. Dlaczego warto sprawdzić, które miejsce zajmuje wybrana przez nas szkoła? Ponieważ ranking jest tworzony przez fachowców na podstawie różnych istotnych wskaźników.

2. Odległość od domu. Dalekie dojeżdżanie codziennie w obie strony nie jest przyjemne, a czasochłonne. Może szkoła znajdująca się bliżej Twojego domu zasługuje na uwagę? Nie warto siedzieć w busie, gdy pobliska szkoła jest równie dobra.

3. Czy są zajęcia dodatkowe? Wiele szkół nie wychodzi z inicjatywą w kierunku uczniów, którzy zostawieni sami sobie, muszą płacić za korepetycje. Dodatkowe zajęcia przed maturą mogą uratować niejeden wynik.

4. Nagrody zdobyte w konkursach. Przejrzyj stronę szkoły pod kątem nagród zdobytych w konkursach. To dobry znak, jeśli szkoła mobilizuje uczniów do dodatkowych rzeczy i na dodatek może pochwalić się zdolnymi uczniami. Często takie informacje można znaleźć na profilu szkoły na Facebooku.

5. Opinie innych uczniów. Na pewno masz jakiś znajomych z tej szkoły lub znasz kogoś, kto zna kogoś… Podpytaj ich jaki jest poziom nauczania, nauczyciele, atmosfera. To mogą być bardzo cenne rady!

6. Jedzenie dostępne w szkole. Być może ten podpunkt wywoła uśmiech na Twojej twarzy, ale jedzenie jest przecież bardzo ważne 🙂 Bywa tak, że w szkole spędzamy nawet 9 czy 10 godzin, więc stołówka lub jakiś bar w pobliżu są istotną kwestią.

7. Obecność koleżanek. To jasne, że samemu trudniej jest iść do nowej, obcej szkoły, dlatego zastanówcie się wspólnie z przyjaciółką lub koleżankami nad jakimś kompromisem. Jeśli się nie uda – spokojnie. Szkoła jest przecież wielka, więc na pewno poznać kogoś nowego.

Szkoła przede wszystkim ma uczyć – to jest jej głównym zadaniem. Nie daj się zwieść piękną salą do informatyki czy nową siłownią. Te rzeczy są oczywiście ważne, ale traktuj je jako dodatek i nie sugeruj się tylko nimi przy ostatecznym wyborze.

Podsumowując – musisz wybrać z głową. Zastanów się kilka razy, wypisz na kartce plusy i minusy kilku szkół i sprawdź, która wypada najlepiej w Twoim zestawieniu. Porozmawiaj z rodzicami o swojej decyzji, przyjaciele też mogą okazać się pomocni. Nie idź do jakiejś szkoły, gdy nie widzisz się w niej. Na swoim przykładzie powiem, że od początku chciałam iść do tej jednej właściwej szkoły i nie żałuję. Czasem należy dać sercu dojść do głosu 🙂

Czytaj także: Szkoły branżowe I i II stopnia ? najważniejsze informacje

Jak wybrać szkołę średnią?

Źródło zdjęć: Pinterest

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj