W tym wpisie znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące szkół branżowych I i II stopnia.

Szkoły branżowe I i II stopnia to nowy twór będący efektem trwającej właśnie reformy szkolnictwa. Dotychczasowa szkoła zawodowa została przekształcona w szkołę branżową I stopnia, w której nauka trwa 3 lata. Uzupełnieniem szkoły branżowej I stopnia będzie 2-letnia szkoła branżowa II stopnia, która kończyć się będzie egzaminem maturalnym.

Nabór do szkół branżowych I stopnia rozpoczął się w roku 2017/2018, a więc pierwsi absolwenci ukończą ją w roku 2020. Wtedy też rozpocznie się nabój do szkół branżowych II stopnia.

Czy po szkole branżowej będzie można iść do pracy?

Ukończenie szkoły branżowej II stopnia umożliwi uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w wybranym zawodzie na poziomie technika, a także otrzymanie świadectwa dojrzałości. Absolwenci będą mogli kontynuować naukę na studiach wyższych.

Uczniowie, którzy ukończą szkołę branżową I stopnia i nie będą chcieli kontynuować nauki w szkole branżowej II stopnia, będą mogli iść do pracy lub podjąć naukę w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych.

Co daje ukończenie szkoły branżowej II stopnia?

Uczniowie kończący szkołę branżową II stopnia będą mogli uzyskać świadectwo dojrzałości, podobnie jak absolwenci liceum ogólnokształcącego, czy technikum. Dodatkowo, po zdaniu egzaminów, uzyskają również dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Egzaminy będą przeprowadzone w formie pisemnej (należy uzyskać minimum 50% punktów) oraz ustnej (należy uzyskać minimum 75% punktów).

Polecamy: Czym się NIE kierować przy wyborze szkoły?

Źródło zdjęć: https://reformaedukacji.men.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj