czego możemy nauczyć się z bajek
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/762163936925030234/

Zastanawiałeś się kiedyś nad głębszym przesłaniem popularnych bajek? W tym wpisie dowiesz się co mogą wnieść do naszego życia oraz czego mogą nas nauczyć.

Bajki w dzieciństwie oglądał chyba każdy, ale tak naprawdę nawet nastolatki czy osoby dorosłe mogą, a nawet powinny to robić! Dlaczego? Ponieważ z większości z nich płynie głębsze przesłanie. Im jesteśmy starsi, tym nasza zdolność do wyciągania wniosków wzrasta, dlatego warto na własne oczy przekonać się, co bajki mogą wnieść do naszego życia i czego nas mogą one nauczyć. Zachęcamy do oglądania samemu lub z młodszym rodzeństwem 🙂

Czego możemy nauczyć się z bajek Disney’a?

Bajki Disney’a słyną nie tylko z interesującej fabuły i sympatycznych bohaterów. Mają w sobie ponadczasową treść, która dotrze do każdego odbiorcy. Unikatowe jest również to, że nieważne na jakim etapie życia się znajdujemy, możemy je interpretować na swój sposób.

#1. Zwierzogród

Jest to wspaniała i współczesna opowieść o potędze wiary w siebie. Główna bohaterka marzy by zostać policjantką i pomimo licznych przeszkód stojących jej na drodze do osiągnięcia sukcesu, udaje jej się spełnić swoje marzenie. Z tej bajki możemy na pewno wynieść to, iż dzięki ciężkiej pracy i pewności siebie możemy osiągnąć wszystko. Uczy nas również, abyśmy nie podążali ślepo za stereotypami czy uprzedzeniami, gdyż są to wyznaczniki pozwalające nam jedynie na ocenę drugiego człowieka, a nie jego bliższe poznanie.

#2. Pocahontas

Nie jest to typowa bajka o księżniczce, lecz (częściowo oparta na faktach) historia młodej Indianki i jej miłości do angielskiego kolonizatora, Johna Smitha. Jednakże to nie miłość jest tematem przewodnim tej bajki, tylko równość wszystkich ludzi. Ta opowieść uczy nas niewątpliwie szacunku do drugiego człowieka i tego, iż niezależnie od rasy, kultury czy statusu społecznego, wszyscy jesteśmy sobie równi. Pokazuje, że na świecie nie powinno być dyskryminacji i to na żadnej płaszczyźnie.

#3. Piękna i bestia

Jest to cudowna bajka, która uczy nas zwracania uwagę na wnętrze drugiej osoby, a nie na  jej wygląd. Pięknie pokazuje, że w miłości najważniejszy jest charakter i to jaką się jest osobą. Dzięki tej bajce zdajemy sobie sprawę, że uroda i młody wygląd przemija, jednak jest jedna cecha, która pozostaje w nas na całe życie. Jest to nasze usposobienie. Uczy kochać z zamkniętymi oczyma, gdyż to taka właśnie miłość jest najcenniejsza. Finałową scenę możemy również odebrać jako pewnego rodzaju przekaz, że kiedy pokochamy czyjeś wnętrze, zakochujemy się wówczas w całej osobie i przywraca to piękno w czystej postaci.

#4. Kraina Lodu

Przepiękna i wzruszająca historia, która również porusza temat miłości, jednak w tym wypadku chodzi o inny jej rodzaj, czyli miłość rodzeństwa. Bajka prezentuje potęgę tego uczucia, które jest niezwykle silne. Pokazuje, że pomimo kłótni, nieporozumień czy innych spornych kwestii, miłość pomiędzy rodzeństwem potrafi przezwyciężyć wszystko. Nawet jeśli na co dzień nie jest to dostrzegalne, to jednak więzi rodzinne są niezaprzeczalne potężne.

#5. Mulan

Nie jest to standardowa historia o księżniczce, jest to zupełnie inna opowieść o potędze i sile, która drzemie w każdym z nas. Ta bajka uczy nas sięgania po marzenia i pomagania innym. Zrywa z uprzedzeniami dotyczącymi płci i dlatego na pierwszym planie możemy zobaczyć silną postać kobiecą. Pokazuje małym dziewczynkom wachlarz możliwości, z których mogą skorzystać i tego, iż dzięki pokorze są w stanie osiągnąć naprawdę wiele.

Bajki Disney’a są piękne z tego powodu, że każda z nich zawiera morał, dzięki któremu wszystko nabiera sensu. Uzmysławia nam to, iż po każdej burzy przychodzi słońce, a wszelkie trudne chwile są dla nas lekcją, która kształtuje nasz charakter.

Polecamy: 50 filmów idealnych na babski wieczór

czego możemy nauczyć się z bajek
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/153685406020468310/

2 KOMENTARZE

  1. Kochaaaam bajki Disneya najbardziej Krainę Lodu <3 Są bardzo pouczające, a oglądając je można wspaniale spędzić czas z rodziną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj