Pryszcze na pośladkach to wstydliwy, choć dość powszechny problem. Sprawdź, jak możesz się ich pozbyć.
Na Twoich pośladkach pojawiły się nieestetyczne krostki? W tym wpisie podpowiadamy, co zrobić, aby odzyskać gładką skórę.
Czerwone krostki na pośladkach – jak się ich pozbyć?
Czerwone krostki na pupie wyglądają jak pryszcze, jednak najprawdopodobniej nie jest to trądzik. Z czym w takim razie mamy do czynienia? Jeżeli skóra na Twoich pośladkach jest szorstka, sucha i obsypana czerwonymi punkcikami, przyczyną może być zapalenie mieszków włosowych. Sprawdź, skąd się ono bierze i jak się z nim uporać.
Objawy zapalenia mieszków włosowych
Charakterystycznym objawem dla zapalenia mieszków włosowych są wypełnione ropą krostki, które pojawiają się w miejscach wyrastania włosków. Skóra wokół grudek jest zaczerwieniona i opuchnięta. Pryszcze pojawiają się najczęściej w miejscach, gdzie skóra jest pocierana przez odzież, a więc na pośladkach, plecach, klatce piersiowej lub karku.
Skąd bierze się zapalenie mieszków włosowych?
Jeżeli chodzi o przyczynę pojawienia się zapalenia mieszków włosowych to wyróżniamy dwie: infekcyjną i nieinfekcyjną.
Infekcyjne zapalenie mieszków włosowych spowodowane jest działaniem bakterii, drożdży lub grzybów. Do zakażenia może dojść drogą kropelkową lub poprzez dotyk. Bakterie mogą występować w zanieczyszczonej wodzie (np. na basenie lub w jeziorze). Jeżeli mamy obniżoną odporność, możemy się zarazić.
Z kolei nieinfekcyjne zapalenie mieszków włosowych może wynikać z nieodpowiedniej higieny, niezdrowej diety, siedzącego trybu życia, a także ze stresu. Przyczyną bywa również reakcja alergiczna skóry na działanie niektórych kosmetyków lub środków piorących. Noszenie ubrań wykonanych z materiałów, które nie przepuszczają powietrza (np. poliestru, nylonu), może przyczynić się do powstawania krostek na pośladkach.
Jak wyleczyć zapalenie mieszków włosowych?
Zanim wybierzesz się do dermatologa (co jest najpewniejszym sposobem wyleczenia zapalenia mieszków włosowych), wypróbuj kilka domowych sposobów.
Zadbaj o higienę
Codziennie bierz prysznic i zmieniaj bieliznę (najlepsze będą bawełniane majtki). Oczyszczaj skórę żelem antybakteryjnym, który nie tylko zmywa wszelkie zanieczyszczenia, ale zmniejsza stan zapalny.
Stosuj delikatne peelingi
Zbyt mocne pocieranie zainfekowanej skóry może doprowadzić do jej podrażnienia, w efekcie czego stan zapalny może się zaostrzyć. Delikatny peeling enzymatyczny może jednak pomóc w walce z problemami skórnymi.
Pamiętaj o nawilżeniu
Nawilżanie skóry jest bardzo ważne, szczególnie jeśli stosujesz peelingi. Wybieraj kosmetyki o lekkiej konsystencji, które nie będą zatykać porów.
Staraj się więcej ruszać
Siedzący tryb życia może wywołać zapalenie mieszków włosowych, wobec czego staraj się zażywać jak najwięcej ruchu. Jeżeli spędzasz dużo czasu przed komputerem, co godzinę wstań i przejdź się po pokoju. Możesz wykonać kilka przysiadów, skłonów i wymachów rękami, aby przyspieszyć krążenie i nieco się rozciągnąć.
Zapalenie mieszków włosowych to nieprzyjemna dolegliwość, której lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeżeli borykasz się z tym problemem, a powyższe sposoby nie pomagają, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem.