Jak wykorzystać nowe technologie do nauki?
Źródło: Pexels

Zastanawiasz się  czy matematyka naprawdę jest Ci potrzebna i czy przyda Ci się w dorosłym życiu? W tym wpisie znajdziesz odpowiedź na te pytania 🙂

Matematyka, nazywana także królową nauk, nie jest zbyt lubiana w szkole. Ciężko ją zrozumieć, a przez dużą ilość wzorów oraz reguł do zapamiętania, wiele osób zniechęca się do niej. Niestety jest przedmiotem obowiązkowym, więc jesteśmy na nią skazani. Zastanawiasz się, czy matematyka przydaje się w dorosłym życiu, czy może Twoje starania idą na marne? Odpowiedź znajdziesz w tym wpisie!

Czy matematyka przydaje się w życiu?

Jest wiele dziedzin, w których matematyka jest bardzo potrzebna. Jeśli planujesz w przyszłości pracować w zawodzie związanym z fizyką, elektroniką, robotyką czy informatyką, bardzo dobra znajomość zagadnień matematycznych i sprawność w obliczeniach będzie niezbędna. Podstawy z matematyki przydadzą się także w codziennym życiu.

Gdzie przydaje się matematyka?

#1. Na budowie

Co prawda istnieją różne programy do pomocy w obliczeniach, jednak w momencie, gdy sami planujemy jakiś remont, możemy nie mieć czasu na naukę ich obsługi. Nierzadko zdarza się, że trzeba obliczyć powierzchnię pokoju, a następnie ilość materiałów potrzebnych na jej pokrycie, zrobić kosztorys, wiedzieć pod jakim kątem coś wyciąć, aby idealnie pasowało, zrobić odpowiedni rysunek, dobrze wymierzyć? To tylko część czynności, przez jakie możemy w przyszłości przejść, podczas budowy czy remontu. Znajomość podstawowych obliczeń z matematyki może usprawnić nam cały ten proces.

#2. W biurze

Co prawda, pracując na komputerze, musimy bardziej znać jego obsługę niż matematykę, mimo to, może się zdarzyć, że program się zatnie, przez co będziemy musieli ręcznie wykonywać jakieś obliczenia. Czasem może również wkraść się jakiś błąd do komputera, dlatego dobrze jest znać matematykę, aby móc samodzielnie skorygować ewentualną nieścisłość. Może nam się tutaj także przydać umiejętność obliczania prawdopodobieństwa oraz logicznego myślenia.

#3. W sklepie

Podczas zakupów przydaje się wprawa w szybkim dodawaniu i odejmowaniu, dzięki czemu możemy policzyć, ile zapłacimy i ile reszty nam zostanie. Ponadto warto znać działania na procentach, które umożliwią nam sprawdzenie o ile dany produkt został przeceniony i czy nowa cena została dobrze policzona. Oczywiście dzisiaj do większości działań używamy kalkulatorów, jednak bez znajomości matematyki możemy mieć problem z obliczeniem procentów, z pomocą tego urządzenia.

#4. W ogrodzie

Tutaj, podobnie jak w przypadku budowy, przyda się umiejętność obliczania pól i obwodu figur. Dzięki temu będziemy wiedzieć,  ile płotu potrzeba na ogrodzenie działki lub jakiej wielkości ławkę można postawić w danym miejscu. Matematyka przydaje się także podczas sadzenia. Najpierw trzeba obliczyć, ile mamy przestrzeni na dane kwiatki, a potem obliczyć, ile cebulek czy nasion musimy kupić, aby zmieściły się na danej powierzchni, przy zachowaniu odpowiednich odstępów. Brzmi to nieco skomplikowanie, jednak dzięki obliczeniom nie zmarnujemy cennych nasion, a nasz ogród będzie zadbany.

#5. W kuchni

W kuchni bardzo przydaje się zamiana jednostek. Dla przykładu: w przepisie mamy podane składniki w dekagramach, a posiadamy wagę, która waży w gramach. I co w tej sytuacji? Tutaj przyda się właśnie wiedza matematyczna z podstawówki 🙂 Również gdy chcemy zmniejszyć albo zwiększyć porcję, przydadzą nam się podstawowe obliczenia: musimy odpowiednio pomnożyć lub podzielić składniki, nierzadko zastosowanie mają również ułamki.

#6. W banku

Różnego rodzaju matematyczne obliczenia mogą przydać się przy kredytach czy zakładaniu konta bankowego. Dzięki temu będziemy mogli obliczyć oprocentowanie lub wysokość odsetek bądź raty.

Jak widzisz na powyższych przykładach, matematyka naprawdę przydaje się w życiu! Może nie wszystko, czego się uczymy, będziemy stosować, jednak podstawy sprawdzają się w wielu obszarach. Warto więc zadbać o to, by je znać.

W jakich codziennych sytuacjach wykorzystujesz matematykę? Daj nam znać w komentarzu!

Czytaj także: Jak stać się lepszym uczniem i dostawać dobre oceny?

Źródło: Pinterest

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj