Niektórym może się wydawać, że pływanie nie jest sportem, który będzie wymagać od nas dużej uwagi co do ubrania oraz akcesoriów. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Czym powinien charakteryzować się dobry strój pływacki? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Charakterystyka dobrego stroju pływackiego

Podczas dokonywania wyboru swojego stroju, musisz zwracać uwagę na trzy istotne elementy:

  • Przeznaczenie – inny strój będzie Ci potrzebny do kąpania się ze znajomymi w morzu, a inny do treningów. Pomyśl, jaki model będzie dla ciebie najbardziej przydatny;
  • Komfort – strój nie powinien Cię opinać ani nie krępować Twoich ruchów. Pod tym względem istotnym czynnikiem jest odpowiedni rozmiar;
  • Estetyka – ta również jest bardzo ważna. Stroje mogą odznaczać się w szczególny sposób. Wybierz taki, który będzie odpowiadał Twoim preferencjom.

Najlepsze materiały

Wiesz już, jakimi czynnikami musisz się kierować. Pamiętaj również o tym, aby stroje pływackie kupować od sprawdzonych producentów. W sklepie internetowym Sportano znajdziesz odzież do pływania, która jest odporna na działanie chloru, który obecny jest w basenach krytych. Odpowiednie wykonanie i użyte materiały sprawiają, że strój nie będzie blaknąć i nie straci swoich właściwości. W przypadku kostiumów dla profesjonalistów są one wzbogacone o materiały, dzięki którym podczas pływania będzie Ci łatwiej pokonać opór wody. 

Zwróć również uwagę na to, że stroje przeznaczone na plażę nie będą nadawać się do pływania w nich w basenie. Zbiorniki z chlorowaną wodą mogą bowiem szybko zniszczyć takie kostiumy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dopasowanie stroju do jego przeznaczenia. 

Strój dla profesjonalistów

Być może szukasz dla siebie odpowiedniego stroju, ponieważ chcesz rozpocząć treningi pływackie i brać udział w sportowych rywalizacjach. W takim razie powinny Cię interesować stroje startowe. W przypadku kobiet będą to kostiumy jednoczęściowe, mężczyźni z kolei będą startować w spodenkach, które sięgają niemalże do kolan. Rolą takich strojów jest zmniejszanie oporów hydrodynamicznych. Ma to oczywiście na celu osiąganie lepszych rezultatów podczas zawodów. Takie kostiumy są dobrze dopasowane, a pływanie w nich jest bardzo komfortowe. Jeśli poważnie myślimy o pływaniu jako sporcie, to zdecydowanie powinniśmy przemyśleć zakup takiego stroju. 

Czy na basen kryty potrzebujesz innego stroju?

Wbrew pozorom jest to bardzo zasadne pytanie. Jak już wspomnieliśmy, woda w basenach jest chlorowana. Z tego powodu zwykłe stroje plażowe z czasem wyblakłyby i straciły swoje właściwości. Pamiętaj również o tym, że na takim basenie nie ma możliwości opalania się, dlatego też wiele kobiet decyduje się na bardziej zakryte kostiumy. Stroje jednoczęściowe są wygodne i nie trzeba zastanawiać się nad tym, czy górna bądź dolna część stroju dobrze leży. W przypadku mężczyzn wybór jest prostszy, należy jednak zwracać uwagę na jakość materiału

Prawidłowe dbanie o strój kąpielowy

O kostiumy do pływania należy dbać, aby starczyły nam na lata. Przede wszystkim każda wizyta w basenie powinna być zakończona dobrym przepłukaniem naszego stroju. Musisz pozbyć się chloru oraz innych substancji, które mogły być zawarte w wodzie. Pamiętaj, że strój nie powinien być też zbyt długo suszony na słońcu. Może bowiem nie tylko wyblaknąć, ale również popękać, jeśli są na nim plastikowe elementy ozdobne. Warto zwracać na te kwestie uwagę, aby kostium do pływania służył nam możliwie jak najdłużej. Oczywiście oprócz przepłukiwania stroju po wizycie w basenie powinieneś go raz na jakiś czas przeprać

Najlepsze stroje kąpielowe dla pań

W przypadku kobiet wybór strojów jest zdecydowanie większy. Kostiumy dzielą się na trzy rodzaje:

  • Stroje jednoczęściowe – zakrywają sporą powierzchnię ciała i dobrze do niego przylegają. Najczęściej mają one wycięte plecy oraz ramiona. W sklepach sportowych znajdziemy modele, które posiadają falbanki lub inne dodatki. Takie stroje mogą optycznie wyszczuplać.
  • Stroje dwuczęściowe – zakrywają nieco więcej niż bikini. Dobrze trzymają biust, a także przylegają do ciała, dzięki czemu pływanie w nich jest komfortowe. Kobiety często wybierają takie kostiumy, jeśli nie zależy im jedynie na opalaniu się i lubią spędzać czas w wodzie.
  • Bikini – bardzo popularne stroje kąpielowe. Odsłaniają dużą część ciała, dzięki czemu dobrze sprawdzają się podczas opalania.

Dodatkowe akcesoria

Podczas wizyty na basenie mogą być nam przydatne również pewne akcesoria. Czasem obligatoryjnie musimy mieć założony czepek. Jeśli posiadasz długie włosy, to warto zainteresować się modelem, który ma przedłużony tył. Jest on szerszy od standardowej wersji, dzięki czemu możesz zmieścić w nim włosy spięte w kucyk. 

Przydatne będą również okulary do pływania. Tutaj mamy do wyboru wersje standardowe lub przyciemniane z polaryzacją. Jeśli myślisz o profesjonalnym pływaniu, to polecamy szwedki. Powinny najlepiej sprawdzić się podczas treningów w wodzie. 

Mamy nadzieję, że wiesz już, czym powinien charakteryzować się dobry strój do pływania, a także jak prawidłowo o niego zadbać. Życzymy wielu przyjemnych chwil w wodzie!

Materiał zewnętrzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj