Źródło: Pinterest

Znasz to uczucie, kiedy pokłócisz się z kimś i nie potrafisz się przełamać, aby jako pierwsza wyciągnąć rękę na zgodę? W tym wpisie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego czasem tak trudno nam przepraszać.

Przepraszanie to dla wielu ludzi trudna sztuka, ale czasami warto schować dumę do kieszeni i wyciągnąć rękę na zgodę. W tym wpisie podpowiadamy, jak to zrobić.

Dlaczego tak trudno nam przepraszać?

Przepraszanie zazwyczaj przychodzi nam trudno z tego względu, że oznacza przyznanie się do błędu. Większość z nas nie lubi tego robić. Wolimy odczekać aż emocje opadną i udawać, że nic się nie stało. Warto jednak się przełamać i przeprosić, bo dzięki temu pokazujemy swoją dojrzałość.

Jak nauczyć się przepraszać?

#1. Przyznaj się do winy

Na początek musisz uświadomić sobie swoją winę. Przeprowadź rachunek sumienia i przyznaj się przed samą sobą do swoich błędów. Udawanie, że nic się nie stało, to zły pomysł. Kiedy już będziesz wiedziała, co zrobiłaś nie tak, łatwiej będzie Ci zebrać się na przeprosiny.

#2. Wybierz odpowiedni moment

Czasami lepiej poczekać, aż emocje nieco opadną, aby zmniejszyć ryzyko zaostrzenia konfliktu. Zanim zdecydujesz się na szczerą rozmowę i przeprosiny, odczekaj na odpowiedni moment. Ważne, żeby Twój rozmówca był wtedy sam i mógł poświęcić Ci trochę czasu.

#3. Nie traktuj przeprosin jak porażki

Niektórym przepraszanie przychodzi wyjątkowo trudno, a wręcz traktują to jak porażkę. Pamiętaj, że kłótnia to nie próba sił – nie ma sensu unosić się honorem. Jeżeli popełniłaś jakiś błąd, to wyjaśnij to jak najszybciej, aby żyć z innymi w zgodzie.

#4. Przelej swoje myśli na papier

Jeżeli masz problem z rozmową w cztery oczy, możesz napisać list z przeprosinami. Dzięki temu nie pominiesz niczego i będziesz mogła opisać dokładnie swoje uczucia. Najlepiej jeśli odczytasz osobiście list swojemu rozmówcy lub będziesz przy nim, kiedy on będzie go czytał.

#5. Nie zrzucaj winy na drugą osobę

Szczere przeprosiny oznaczają, że weźmiesz za siebie pełną odpowiedzialność. Nie próbuj się wybielać, ani zrzucać winy na drugą osobę. Pokaż swoją dojrzałość i po prostu przeproś.

#6. Spróbuj naprawić wyrządzone krzywdy

Czasami same przeprosiny nie wystarczą. W takiej sytuacji należy spróbować naprawić wyrządzone drugiej osobie krzywdy. Jeżeli nie wiesz, co powinnaś zrobić, to po prostu spytaj wprost.

Czytaj także: Jak nauczyć się mieć własne zdanie?

Najczęstsze kompleksy nastolatek
Źródło: Pinterest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj