Wzdęcia to dość powszechny, choć bardzo wstydliwy problem. Jeśli dotyczy on również Ciebie, to koniecznie przeczytaj ten wpis!

Wzdęcia to problem, który dotyka kobiety w różnym wieku, również te młode. Ich przyczyny mogą być różne, choć najczęściej wywoływane są one spożyciem pewnych produktów spożywczych. U wielu dziewcząt wzdęcia pojawiają się przy okazji okresu lub w przypadku zaparć. W tym wpisie podpowiemy Ci, jak sobie z nimi radzić.

Czym są wzdęcia? Są to nagromadzone gazy w jelitach, które powodują wypychanie i ból brzucha, a także poczucie dyskomfortu.

Domowe sposoby na wzdęcia

Ziołowe napary

Kiedy czujesz nieprzyjemny uścisk w żołądku, sięgnij po ziołową herbatkę. Najczęściej na wzdęcia stosuje się rumianek, ale równie skuteczna może okazać się mięta pieprzowa lub koper włoski.

Woda

Przyczyną wzdęć może być niedobór błonnika w diecie lub zbyt mała ilość wypijanej wody. Bez względu na to czy spożywasz odpowiednią ilość błonnika czy nie, woda jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Pij ją zamiennie z herbatkami ziołowymi.

Ruch

Na wzdęcia dobry jest ruch. Idź na spacer, rower lub spróbuj pobiegać, a dolegliwości powinny minąć.

Imbir

Imbir to skuteczny sposób na wzdęcia. Możesz z niego przygotować herbatkę lub zjeść odrobinę surowego korzenia. Aby pozbyć się gazów zetrzyj na tarce łyżeczkę imbiru lub zjedz kilka jego płatków (do kupienia w większości marketów).

Masaż

Delikatne masowanie brzucha może przynieść Ci ulgę i pobudzić do pracy jelita. Dzięki temu gazy zostaną wydalone.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Wzdęcia mogą pojawiać się na skutek stresu, dlatego jeśli to właśnie on jest przyczyną Twojego problemu, postaraj się go ograniczyć. Zajrzyj do naszego wpisu: Jak poradzić sobie ze stresem? Warto zmienić też nawyki żywieniowe i starać się jeść 5 posiłków dziennie. Podczas jedzenia nie należy rozmawiać, gdyż powoduje to dostanie się powietrza do przełyku, co również sprzyja gromadzeniu się gazów w jelitach. Unikaj produktów, które mogą powodować wzdęcia:

  • Warzywa strączkowe;
  • Groch, fasola;
  • Napoje gazowane;
  • Cebula, czosnek;
  • Słodziki (zawarte m.in. w produktach typu light);
  • Guma do żucia.
Co jeść, aby zmniejszyć ilość wydalanych gazów?

Postaraj się, aby w Twojej diecie było więcej nabiału pod postacią jogurtów oraz kefirów. Jedz także więcej błonnika i otrąb pszennych, ale pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. W Twoim menu powinny pojawić się również banany i szpinak.

Nawracające wzdęcia

Przyczyną nawracających wzdęć może być nietolerancja pokarmowa. W tej sytuacji najlepiej będzie udać się do lekarza, aby wykluczyć ewentualne choroby, ale możesz obserwować swój organizm i wyeliminować z diety produkty, po których czujesz się gorzej.

Źródło zdjęć: http://favim.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj