Chcesz poprawić swoje wyniki w nauce? Marzą Ci się dobre oceny na świadectwie albo po prostu chcesz czuć się pewniej na lekcjach? Czytaj dalej.

Styczeń to zazwyczaj początek nowego semestru. To taka jakby nowa, pusta kartka, którą możemy poprawić zeszły semestr. Warto spiąć się w drugim semestrze, aby rozpoczynając wakacje mieć poczucie, że zasłużyłyśmy na odpoczynek i wykonałyśmy kawał dobrej roboty 🙂 Mamy dla Was kilka rad, jak być ,,wzorową uczennicą”.

Jak być wzorową uczennicą?

1. Słuchaj na lekcjach

Czasami ciężko jest to zrobić, wiemy o tym. Staraj się jednak jak najwięcej słuchać i uważać na lekcjach. Bardzo możliwe, że dużo z nich zapamiętasz i nie będziesz musiała zbyt dużo materiału powtarzać w domu. Poza tym nauczyciel widzi, kto go słucha, a kto nie, więc jeżeli zobaczy, że uważasz na jego lekcjach, będzie to plus dla Ciebie.

2. Bądź aktywna

Zgłaszaj się na lekcjach, odpowiadaj i zadawaj pytania. Nawet gdy nie jesteś pewna poprawności swoich odpowiedzi, próbuj. Uczymy się przecież na błędach. Gdy czegoś nie rozumiesz, nie bój się zapytać. Chodzi przecież o to, abyś rozumiała przerabiany materiał i nie siedziała w klasie z pustką w głowie.

3. Odrabiaj zadania domowe

To chyba oczywiste, prawda? Starając się przy pracach domowych, odrabiając je z dokładnością i oddając w terminie uczysz się wiele, a przy okazji nauczyciele widzą twoje zaangażowanie.

4. Znajdź swój sposób uczenia się

Pamiętaj, że uczenie się, a nauczenie się, to często dwie różne sprawy. Nie chodzi o to, by siedzieć 3 godziny przy biurku, ale o to, by rzeczywiście coś wynieść z nauki. W Internecie znajdziesz wiele różnych metod uczenia się. Spróbuj kilku i wybierz taką, która najbardziej Ci odpowiada.

Czytaj także: Sprawdzone sposoby na naukę

5. Spraw, by nauka była choć trochę bardziej przyjemna

Zrób sobie herbatę lub inny napój, który lubisz. Odłóż na bok rzeczy, które będą Cię rozpraszać. Jeżeli lubisz, włącz sobie muzykę, która pomaga Ci w nauce. Wywietrz pomieszczenie, w którym będziesz siedzieć. Rób sobie przerwy, aby nauka zbytnio Cię nie wyczerpała. Usiądź wygodnie albo spróbuj uczyć się w ruchu. Spróbuj przemycić tu swoją ulubioną formę spędzania czasu.

6. Rozłóż sobie materiał na kilka dni

Jeżeli czeka Cię trudny, poważny sprawdzian, nie czekaj do ostatniej chwili. Oszczędź sobie zmartwień i stresu i rozłóż sobie materiał na kilka dni. Dzięki temu nie będziesz musiała jednorazowo poświęcić temu tak wiele czasu, a mniejsza ilość materiału każdego dnia, będzie łatwiejsza do zapamiętania.

7. Unikaj ściągania

Wiadomo, że ściąganie to kusząca propozycja. Nie warto jednak iść na łatwiznę. Ważne jest przecież to, co rzeczywiście masz w głowie. Co z tego, że dostaniesz 6, jak i tak nic nie będziesz wiedziała na dany temat. Unikaj ściągania i bądź naprawdę przygotowana na sprawdziany i kartkówki. Jeżeli już musisz ściągać, to rób to na sprawdzianach/kartkówkach z przedmiotów, które najmniej przydadzą Ci się w twoim przyszłym zawodzie i są mniej ważne. Materiał z przedmiotów bezpośrednio związanych z twoją pracą, powinnaś umieć naprawdę dobrze. Nie chciałabyś przecież, żeby twój lekarz zaliczył studia, dzięki ściąganiu, prawda?

8. Zadbaj o siebie

Zdrowy, wypoczęty organizm działa lepiej. Czasami w natłoku zajęć ciężko jest znaleźć czas na odpoczynek. Mimo tego postaraj się wygospodarować chociaż chwilkę dla siebie. Ruszaj się regularnie, gdyż dotleniony mózg jest sprawniejszy. Jedz zdrowo i pamiętaj o żywności, która wspomaga pracę mózgu.

9. Pamiętaj!

Uczysz się dla siebie. Twoja wiedza jest twoją własnością. Nauka to Twoja przyszłość, nie oszukujmy się. Mając pojęcie o otaczającym Cię świecie, o wiele łatwiej będzie ci się z nim zmierzyć.

Źródło zdjęć: Pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj