Jak wykorzystać nowe technologie do nauki?
Źródło: Pexels

Jeśli masz problem, aby ze wszystkim zdążyć na czas lub aby zorganizować sobie dłuższą chwilę relaksu, kiedy masz dużo pracy, to ten wpis jest dla Ciebie.

Codziennie masz mnóstwo zajęć i obowiązków, ledwo się wyrabiasz na dany termin, nie masz czasu na odpoczynek? Jak dobrze rozplanować obowiązki, aby na wszystko znaleźć czas i nie być przy tym przemęczonym? Przeczytaj ten wpis, bo z pewnością nasze sposoby pomogą Ci lepiej planować i zaoszczędzą niepotrzebnego stresu ?

Sprawdzone sposoby, aby lepiej rozplanować sobie czas

#1. Zapisuj co masz do zrobienia danego dnia

Każdego dnia po przyjściu ze szkoły czy pracy zapisuj sobie dokładnie na kartce, co musisz zrobić na jutro (np. zadanie z matmy, prezentacja itd.). Dzięki temu o niczym nie zapomnisz. Trzymaj się listy, a przekonasz się, że wykonasz wszystko szybciej niż myślałaś.

#2. Bierz się do roboty od razu, nie odkładaj na później!

Gdy już wrócisz ze szkoły czy pracy, zjesz obiad i chwilkę odpoczniesz, od razu przechodź do działania. Nie odkładaj zadań na wieczór, gdyż potem może się okazać, że nie zdążysz, a i zmęczenie da o sobie znać. Również wtedy, gdy zaczynasz pracować, zacznij od najtrudniejszych i najbardziej czasochłonnych zadań, na koniec zostaw te najprostsze, które będzie Ci łatwiej wykonać, kiedy Twój mózg będzie już zmęczony.

#3. Ustalaj sobie limit czasowy na rozrywki

W ten sposób nie zasiedzisz się na Fecebook?u czy Instagramie. Przeglądając social media w czasie przerwy ustal sobie konkretną godzinę, do której to robisz i trzymaj się tego. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na obowiązki. A najlepiej, na chatowanie z przyjaciółmi udaj się dopiero wtedy, kiedy już wszystko masz zrobione lub potrzebujesz odpocząć. Gdy jednak smartfon czy komputer odciąga Cię od obowiązków, pozbądź się go z Twojego otoczenia na czas pracy. Pomoże Ci to efektywniej i szybciej wykonać swoją pracę.

#4. Codziennie staraj się znaleźć czas dla siebie

Nawet jeśli masz mnóstwo obowiązków, staraj się zaplanować chociaż kilkanaście minut dla siebie. Poprawi Ci to samopoczucie, odstresuje, a przy tym doda motywacji i energii do działania ? Nigdy nie rezygnuj z ciepłej kąpieli, maseczki czy ćwiczeń. Chwila tylko dla Ciebie zawsze dobrze Ci zrobi.

#5. Wykorzystuj każdą wolną chwilę

Nie marnuj czasu! W trakcie przerw pomiędzy zadaniami zamiast grzebać w ?Internetach”, poczytaj lekturę albo idź pobiegać. Łącz przyjemne z pożytecznym i nie pozwalaj sobie na nudę!

#6. Nie zostawiaj sobie niczego na ostatnią chwilę

Większe przedsięwzięcia zaczynaj wykonywać z wyprzedzeniem, np. jeśli za tydzień masz sprawdzian, zacznij uczyć się już parę dni przed terminem – ustal sobie np. że będziesz się uczyć godzinę dziennie. Dzięki temu dzień przed sprawdzianem będziesz mieć więcej czasu na inne rzeczy. Nie warto zostawiać sobie obowiązków na ostatnią chwilę. Im szybciej coś wykonasz, tym lepiej ?

#7. Regularnie rozkładaj obowiązki

Jednego dnia masz dużo wolnego czasu, a innego nadmiar obowiązków? Przełóż niektóre z planów tak, abyś w każdy dzień miała podobną ilość zadań. Dzięki temu będzie Ci o wiele łatwiej i będziesz bardziej produktywna. Czasami dobrze jest zrobić coś parę dni przed upływem terminu, szczególnie gdy masz więcej czasu. Pamiętaj, że zawsze może Ci wypaść coś nieplanowanego, co popsuje Twoje plany, dlatego bierz to również pod uwagę.

Uważasz, że nasze rady są pomocne? Daj nam znać w komentarzu!

Czytaj także: Jak powtarzać materiał w klasie maturalnej?

Jak dobrze rozplanować sobie czas
Źródło: Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj