Źródło: Pinterest

Masz dość ciągłych kłótni i pretensji? Sprawdź, jak dogadać się z rodzicami.

Wiek dojrzewania to trudny czas zarówno dla nastolatków, jak i ich rodziców. Buzujące hormony sprawiają, że łatwo tracimy nad sobą panowanie, a jeśli dodamy do tego brak zrozumienia ze strony rodziców, to o kłótnię nie trudno. W tym wpisie podpowiadamy, co robić, aby (w miarę możliwości) uniknąć kłótni z rodzicami.

Jak dogadać się z rodzicami?

Co najczęściej bywa powodem konfliktów?

  • Godzina powrotu do domu;
  • Prywatność (a raczej jej brak);
  • Chęć bycia niezależnym;
  • Ubiór;
  • Znajomi.

Jak się dogadać z rodzicami?

Rozmawiaj

Najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu przedyskutowanie problemu. Czasami jeden raz to za mało, dlatego nie poddawaj się od razu. Ważne też, aby nie dać się ponieść emocjom. Jeśli widzisz, że któreś z rodziców (lub Ty sama) ponosi głos i jest zdenerwowane, po prostu zróbcie chwilę przerwy lub spróbujcie się wzajemnie uspokoić. Przecież wszystkim Wam zależy na osiągnięciu porozumienia, a emocje nie są dobrym doradcą.

Trzymaj nerwy na wodzy

Jeśli będziesz się denerwować, na pewno nie uda Ci się dogadać z rodzicami. Choć czasem bywa to trudne, postaraj się zawsze być spokojna i opanowana. Czasami trzeba coś wytłumaczyć parę razy, zanim druga strona zrozumie, o co nam dokładnie chodzi.

Szanuj swoich rodziców

Możesz nie zgadzać się ze wszystkimi poglądami Twoich rodziców, jednak musisz ich szanować. Przede wszystkim dlatego, że są od Ciebie starsi, a ponadto odpowiadają oni za Ciebie, do momentu aż nie osiągniesz pełnoletności.

Postaw się na ich miejscu

Pewnie często wydaje Ci się, że rodzice chcą Ci zrobić na złość lub nie chcą Twojego szczęścia, ale to nieprawda. Oni po prostu się martwią i chcą Cię chronić. Spróbuj czasem się zastanowić, jak byś się zachowała, gdybyś miała np. puścić swoją ukochaną 15-letnią córkę na imprezę z ludźmi, których nie znasz, w miejsce, w którym nigdy nie byłaś. Gdyby coś się stało Twojej córce, gdzie byś jej szukała? Być może wtedy łatwiej będzie Ci zrozumieć ich postępowanie.

Szukaj kompromisów

Chcesz iść na imprezę? Zaproponuj rodzicom, żeby Cię z niej odebrali – będą spokojniejsi, wiedząc, że dotrzesz bezpiecznie do domu. Takie rozwiązanie nie wchodzi w grę? Nie okłamuj ich, że idziesz na noc do koleżanki, tylko podaj dokładny adres, gdzie będziesz i informuj ich, że wszystko jest w porządku. Twoi rodzice uważają, że jesteś za młoda na chłopaka? Przekonaj ich, że to nieprawda i udowodnij, że przez związek nie zaniedbasz swoich obowiązków. Jeśli obie strony trochę ustąpią, na pewno dojdziecie do porozumienia.

O co najczęściej kłócisz się z rodzicami? Daj nam znać w komentarzu, a podpowiemy, jak dojść z nimi do porozumienia!

Polecamy: Jak w prosty sposób zaoszczędzić pieniądze?

Źródło: Pinterest

6 KOMENTARZE

  1. Moim rodzicom głównie chodzi o szkołę i oceny tylko nie wiem dlaczego mówią mi gdy dostanę 3 lub 4 że nie dostane się do wymarzonego liceum … ( co roku zdaje z czerwonym paskiem). Nie wiem jak już mam z nimi rozmawiać :/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj