Źródło: Pinterest

W związku z zamknięciem szkół wielu uczniów musi radzić sobie samemu w domu. Jakich zasad przestrzegać przy e-lekcjach? O tym przeczytasz w tym wpisie.

Rząd postanowił, że w związku z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa, szkoły zostaną zamknięte do 14 kwietnia. Zamknięte szkoły nie oznaczają jednak wolnego od nauki. W tym wpisie podpowiadamy, jak komunikować się z nauczycielem podczas e-lekcji.

Przede wszystkim musisz słuchać wytycznych nauczyciela. On wie, co powinniście przerobić. Pójście własną ścieżką w tym momencie może jedynie pogorszyć, już i tak trudną, sytuację. Do otrzymywania zadań i ewentualnego kontaktu z nauczycielami załóż oficjalnego maila, ze swoim nazwiskiem, a nie ksywką. W ten sposób od razu nauczyciel może zobaczyć od kogo pochodzi wiadomość, a teraz na pewno ma ich wiele. Do tego taki adres pokazuje, że jesteś poważną osobą, a nie dzieckiem. Możesz skorzystać z komunikatora na dzienniku lub wysłać wiadomość w mediach społecznościowych. O ile nauczyciel sobie życzy, możesz pisać na takich serwisach, jak Facebook. Jednak pamiętaj, że niektórzy nie chcą przenosić tam pracy i należy to uszanować.

W samej wiadomości używaj dużych liter oraz zwrotów grzecznościowych. To nadal jest korespondencja z nauczycielem. Jeśli masz wątpliwości co do gramatyki czy danego zwrotu, możesz sprawdzić pisownię w internecie lub po prostu zapytać rodziców czy wypada tak napisać do wychowawcy. Na koniec każdej wiadomości możesz się podpisać (jeśli to mail lub na dzienniku nie widać nadawcy).

Pamiętaj, że nie należy pisać i komunikować się z nauczycielem w nocy lub późnym wieczorem. Jeśli możesz, poczekaj do rana i wtedy wyślij wiadomość. Jeśli pracę trzeba było wysłać do piątku, to nie czekaj do godziny 23:00 tego dnia, możesz zrobić to wcześniej. Do tego takie prace wysłane na ostatnią minutę sugerują, że nie przyłożyłeś się do zadania.

Jeśli masz wysłać zdjęcia zadań z książki, to postaraj się, aby można było rozczytać Twoje notatki. Pisz wyraźnie, zrób porządnie zdjęcie.

Jeśli nauczyciel prowadzi lekcje w formie rozmowy wideo, zadbaj o swój wygląd. Nie możesz siedzieć w piżamie i to w łóżku. Ubierz się normalnie, tak jak na co dzień do szkoły. Nikt nie każe Ci ubierać się wizytowo, jednak schludny ubiór jest wskazany. Nie leż na biurku, siedź normalnie. Możesz zadbać o otoczenie, aby nie było widać za Twoimi plecami sterty ubrań lub innych rzeczy.

Wiadomo, że podczas połączenia czasem dźwięk może się spóźnić, a obraz zaciąć na kilka sekund. Dlatego nie mów, jeśli nie jesteś o to poproszony, nie rób dodatkowego chaosu. Jeśli każdy zacznie mówić co chce i kiedy chce, to nic z tego nie wyjdzie. Dopiero jak jesteś zapytany, możesz się wykazać. Na niektórych stronach jest dostępna opcja ?podnieś rękę”. Wtedy nauczyciel widzi, że prosisz o głos lub znasz odpowiedź na zadane przez niego pytanie.

Każdy z nas jest postawiony w dość trudnej i nietypowej sytuacji. Musimy pamiętać, aby szanować się nawzajem i wykonywać swoje zadania. Na pewno okres epidemii się skończy i wtedy wrócimy do szkoły i normalnego nauczania.

Źródło: Pinterest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj