Jak należy prać buty?

Twoje buty potrzebują odświeżenia? Sprawdź, jak należy je prać, aby ich nie uszkodzić.

Czyste ubrania oraz buty to absolutne podstawy, jeżeli chodzi o schludny wygląd. Niestety obuwie (szczególnie to jasne) ma to do siebie, że szybko się brudzi. Nie zawsze czyszczenie ręczne daje satysfakcjonujące efekty, szczególnie że czasem problemem jest też nieprzyjemny zapach. Tu z pomocą przychodzą nam specjalne spraye, ale kiedy przestają one pomagać, konieczne staje się wypranie butów.

Jak należy prać buty?

Zanim wrzucisz buty do pralki, przeczytaj poniższe wskazówki.

Nie wszystkie buty nadają się do prania. Zazwyczaj informacja na ten temat znajduje się na metce. Trzeba się jednak liczyć z tym, że wielu producentów odradza pranie obuwia w pralce – w ten sposób zabezpieczają się przed ewentualnymi reklamacjami, ponieważ podczas wirowania materiał może ulec uszkodzeniu.

Buty należy zabezpieczyć. Aby maksymalnie ochronić buty przed uszkodzeniem, należy je w odpowiedni sposób zabezpieczyć, tzn. rozdzielić, by jeden nie uderzał o drugi podczas wirowania. Jak to zrobić? Najlepiej każdy but włożyć w osobny woreczek na pranie, a jeśli takich nie mamy, możemy użyć starych koszulek, które przewiążemy w odpowiedni sposób.

Odpowiedni program do prania. Większość nowoczesnych pralek ma możliwość ustawienia odpowiedniego programu przeznaczonego do prania obuwia. Jeżeli taka opcja nie jest dostępna, trzeba znaleźć program do prania delikatnych tkanin i zmniejszyć ilość obrotów oraz zrezygnować z wirowania.

Środki piorące używamy oszczędnie. W przypadku prania obuwia, ilość proszku powinna być niewielka. Płynów do zmiękczania tkanin lepiej jest nie używać wcale, ponieważ mogą źle wpływać na materiał, z jakiego zrobione są buty.

Sznurowadła powinno się prać osobno. Przede wszystkim sznurówki należy wymoczyć, aby łatwiej pozbyć się z nich brudu, a poza tym pozostawione w butach utrudniają dostęp do wszelkich zakamarków, przez co czyszczenie może nie być dokładne.

Odpowiednie suszenie. Pranie butów to jedno, ale równie ważne jest ich odpowiednie suszenie. Abu uniknąć zagnieceń należy wypchać obuwie od środka, najlepiej gazetą, która dodatkowo wchłonie wilgoć. Gazetę należy wymieniać, gdy zrobi się mokra. Butów nie należy wystawiać na bezpośrednie słońce, ani pod kaloryferem, gdyż zbyt wysoka temperatura może negatywnie wpłynąć na materiał, z którego wykonane są buty.

Polecamy: Jak wyczyścić białe buty? 3 TOP sposoby!

Jak należy prać buty?

Źródło zdjęć: Favim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj