Źródło: Pinterest

Zastanawiasz się, jak powiedzieć mamie, że dostałaś okres? W tym wpisie podpowiemy Ci jak to zrobić.

Choć pierwsza miesiączka to normalna sprawa i objaw tego, że dojrzewamy, a nasz organizm funkcjonuje prawidłowo, to u wielu nastolatek wywołuje ona skrępowanie. Aby nie musieć rozmawiać na ten temat z nikim dorosłym ukrywają się, kupują podpaski z kieszonkowego i chowają je w najgłębsze zakamarki szuflad i szaf, aby tylko prawda nie wyszła na jaw. W tym wpisie postaramy się przekonać Cię, że okres to normalna sprawa i nie musisz wstydzić się o nim mówić. Podpowiemy Ci również, jak powiedzieć bliskiej osobie, że dostałaś miesiączkę.

Dlaczego wstydzimy się mówić o okresie?

Wiele nastolatek krępuje się w momencie, gdy mają powiedzieć komuś dorosłemu o tym, że dostały okres. Wynika to z tego, że w ich domu był to temat tabu. W szkole zazwyczaj nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się wszystkiego, a braki w wiedzy tuszujemy, w obawie przed wyśmianiem przez rówieśników. Wiedzę najczęściej czerpiemy z internetu, ale wiele tam sprzecznych informacji, więc nie zawsze możemy dowiedzieć się stamtąd wszystkiego. Nie każda mama potrafi swobodnie rozmawiać na tematy związane z kobiecością oraz seksem. Najczęściej wynika to z tego, że sama nie doświadczyła nigdy tego typu rozmowy ze swoją mamą.

Czy faktycznie jest się czego wstydzić?

Absolutnie nie! Okres to normalna sprawa, która dotyczy każdej zdrowej kobiety. Oczywiście rozmawianie na ten temat może być krępujące, szczególnie wśród rówieśników, którzy lubią sobie z tego żartować. Robią to zwłaszcza chłopcy. Trzeba być ponad to i nie dać sobie wmówić, że miesiączka to powód do wstydu!

Jak powiedzieć mamie, że dostałaś okres?

Nie myśl o tym zbyt dużo, bo im więcej będziesz analizować całą tę sytuację, tym trudniej będzie Ci zacząć rozmowę. Wybierz po prostu odpowiedni moment, kiedy Twoja mama (albo siostra / ciocia) nie będzie czymś zajęta i powiedz, że dostałaś okres. Nie baw się w metafory, bo możesz zostać źle zrozumiana i jeszcze trudniej będzie Ci to powiedzieć.

Polecamy: Jak dbać o higienę podczas okresu?

jak powiedzieć mamie o okresie

Źródło zdjęć: Pinterest

2 KOMENTARZE

  1. Ja jako, że mam bardzo dobry kontakt z mamą, to po prostu zawołałam ją do łazienki i powiedziałam „chyba dostałam miesiączki” XD. Wiedziałam wszystko na ten temat, bo oglądam na YT taki kanał „Yestem kobietą!”, ale mama i tak wytłumaczyła mi wszystko 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj