Poznaj sposoby, dzięki którym skutecznie pozbędziesz się wąsika z twarzy.

Owłosienie na ciele jest w dzisiejszych czasach czymś niepożądanym, szczególnie u dziewczyn. To, które pojawia się na twarzy, jest wręcz tematem tabu i powodem do wstydu. Jeśli ten problem dotyczy również Ciebie to się nie załamuj! Przede wszystkim idź do lekarza, bo nadmierne owłosienie może być spowodowane problemami hormonalnymi. Zastosuj również nasze poniższe rady, a niechciane włoski będą tylko wspomnieniem.

Jak usunąć wąsik?

U kosmetyczki:

Woskowanie. Zabieg polega na nałożeniu na górą wargę ciepłego wosku, który po zastygnięciu zostaje oderwany szybkim ruchem. W ten sposób można się pozbyć nawet króciutkich włosków, jednak zabieg jest dość bolesny. Cena: ok. 15 zł.

Elektroliza. Elektroliza w kosmetyce wykorzystywana jest jedną z metod trwałego usuwania zbędnego owłosienia, której skuteczność została potwierdzona naukowo. Istotą jej działania jest wykorzystywanie prądu stałego do niszczenia mieszków włosowych. Dochodzi do tego na skutek umieszczenia w mieszku włosowym miniaturowej wielkości sondy, przez którą przepływa prąd. Wysyłany impuls elektryczny prowadzi do uszkodzenia macierzy włosa, efektem czego jest zahamowanie jego wzrostu. Ponieważ każdy włosek należy prądem potraktować osobno, elektroliza jest dość czasochłonna ? usunięcie jednego włoska zajmuje ok. 30 sekund.

Zalety: Metoda ta pozwala na prawie całkowite pozbycie się zbędnego owłosienia już po kilku zabiegach. Odrastające nieliczne włosy są znacznie słabsze i jaśniejsze, nie wrastają też pod skórę. Najlepiej w ten sposób usuwać włosy na twarzy i w okolicach bikini.

Wady: Zabieg jest dość czasochłonny (usunięcie jednego włoska trwa około 30 sekund) i kosztowny – usunięcie wąsika może cenowo oscylować w granicach 150-200 zł za jedną serię, a trzeba ich wykonać kilka.

Termoliza. Procedura jest bardzo prosta i wiążę się z minimalną ingerencją w ciało. Na początku zabiegu przeprowadzany jest test wrażliwości, który polega na badaniu odczuwania bólu przez pacjenta/kę. Dzięki niemu można dobrać odpowiednie parametry zabiegu, tak aby był on maksymalnie bezbolesny. Po teście wrażliwości osoba przeprowadzająca zabieg przechodzi do wbijania w każde rozszerzone naczynko specjalnej, sterylnej igły (elektrody), przez którą płynie prąd. Powoduje on uszkodzenie naczynka i jego zamknięcie. We wczesnym stadium rozwoju pękających naczynek powinien wystarczyć pojedynczy zabieg, natomiast przy dużych zmianach może zaistnieć potrzeba 2-4 krotnego powtórzenia procedury.

Zalety: Jest to metoda bardzo skuteczna, dostępna dla wszystkich pań, bez względu na kolor czy rodzaj włosów, karnacji i głębokość położenia cebulek włosowych. Najlepiej sprawdza się na małych powierzchniach ciała, np. nad górną wargą czy też na brodzie.

Wady: Termoliza jest bardzo czasochłonna. Kosmetyczka musi wkłuć się w korzeń każdego włoska. Gdy ma niezbyt pewną rękę, mogą powstać blizny i podrażnienia. Tego zabiegu nie robi się latem, gdyż wydepilowana skóra jest wrażliwa na słońce. Nie poleca się go także, gdy na ciele są liczne znamiona. Odradza się go również kobietom w ciąży. Zabieg może wymagać kilku powtórzeń.

U dermatologa:

Laser. Przed zabiegiem należy ogolić na ciele te miejsca, z których chcemy usunąć włoski. Podczas depilacji lekarz kilkakrotnie przesuwa po nich wiązką lasera. Jego promień przenika przez skórę i dociera do mieszka włosowego, gdzie pod wpływem ciepła wytwarzanego przez energię świetlną, wypala go. Jednak po pierwszej wizycie nie można liczyć na trwały efekt, bo energia świetlna nie działa na włoski w stanie uśpienia.

Zalety: Laser to najnowocześniejsza i najskuteczniejsza metoda epilacji. Zabieg jest prawie bezbolesny. Przed nim bowiem lekarz smaruje skórę kremem znieczulającym lub przykłada lodowe okłady, które mocno schładzają ciało. Osoby bardzo wrażliwe na ból mogą czuć jedynie lekkie szczypanie. Usuwanie włosów w ten sposób jest też bardzo szybkie. Pozbycie się wąsików trwa ok. 15 minut.

Wady: Usunięcie włosków za pomocą lasera, trzeba starannie zaplanować. Wiadomo, że ciało eksponujemy latem, ale na zabieg już wtedy za późno. Choć laser jest bardzo skuteczny, zadowalające efekty zobaczymy dopiero po 4, czasami 5 wizytach w gabinecie. Pomiędzy zabiegami trzeba zachować przerwę, od czterech do sześciu tygodni. Koszt jednego zabiegu to około 300 zł.

W domu:

Pęseta. Zabieg jest dość czasochłonny, ale za to tani. Włoski wyrwane z cebulkami, będą wolniej odrastać.

Plastry z woskiem. Przykleja się je nad górną wargą, a potem zdecydowanym ruchem odrywa, zawsze w odwrotnym kierunku do wzrostu włosów. Wymaga to jednak wprawy i jest dość bolesne.

Krem do depilacji. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny, jednak nadaje się tylko do cienkich, słabych włosków. Krem nakłada się nad górną wargą i po ok. 15 min ściąga szpatułką. Po depilacji skóra jest podrażniona, warto więc ukoić ją kremem czy olejkiem.

Domowej roboty krem. Jest to prosta, naturalna i bezbolesna metoda, którą od dawna stosują kobiety ze Wschodu. Przy systematycznym stosowaniu pozwala pozbyć się wąsika na zawsze.

Składniki:

  • ? łyżki pasty z płatków owsianych;
  • 1 łyżka miodu;
  • 6-8 kropli soku z cytryny.

Przygotowanie: Zmielić płatki owsiane, dodać sok z cytryny i miód. Odstawić na 1-2 godziny i nałożyć na owłosione miejsca na twarzy na 15-20 minut. Następnie delikatnie masować kolistymi ruchami przez 2-5 minut. Zmyć ciepłą wodą i nałożyć krem do twarzy. Stosować 3 razy w tygodniu, a po miesiącu zarost zniknie. Pasta nie tylko usunie owłosienie, ale uspokoi skórę, wygładzi ją i uelastyczni.

Czytaj także: Domowe sposoby na wągry

jak się pozbyć wąsika

Źródło zdjęć: Pinterest

6 KOMENTARZE

  1. Czy mogę pensetą wyrywać sobie włoski po między brwiami? Próbowałam w ten sposób sb poradzić bo strasznie to wyglądało ale teraz odrastają jeszcze szybciej i są ciemniejsze.
    Ratunku!

    • Wyrywanie włosków to najskuteczniejsza metoda depilacji (oprócz lasera). Zazwyczaj odrastają one wolniej i są słabsze, mogą też być mniej widoczne. Jeśli u Ciebie jest dokładnie na odwrót, to radzimy umówić się na wizytę u lekarza.

    • Wszystkie zabiegi, które polegają na wyrywaniu włosków sprawiają, że odrastają one słabsze, natomiast golenie maszynką sprawia, że włoski odrastają grubsze i ciemniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj