Sprawdź, jak przestać kłócić się z rodzeństwem.

Jeśli jesteś starsza… Powinnaś odpuścić. Młodsze rodzeństwo często jest zazdrosne i domaga się więcej uwagi ze strony rodziców. To może powodować konflikty. Oczywiście nie powinnaś zawsze odpuszczać, ponieważ brat lub siostra nauczy się wtedy, że wszystko jej wolno. Staraj się dokładnie wszystko tłumaczyć, dobrym argumentem jest to, że Tobie również nie wolno było robić wszystkiego, gdy byłaś młodsza. Czasem warto też zwrócić się po pomoc do rodziców – pokażesz wtedy, że nie chcesz się kłócić, tylko dojść do porozumienia, ale nie dajesz sobie sama rady i potrzebujesz wsparcia. Warto też, w sytuacjach konfliktowych, postawić się na miejscu drugiej osoby – dlaczego on (ona) się tak zachowuje? Może ma jakiś powód? Takie podejście może pomóc.

Jeśli jesteś młodsza… To brat lub siostra powinna odpuścić. Jeśli tego nie robi, Ty to zrób! Zazwyczaj sprzeczki między rodzeństwem wynikają z błahych powodów – czy naprawdę warto tracić czas i energię na takie sprzeczki? Raczej nie. Ustalcie swoją przestrzeń – jeśli macie się cały czas kłócić, to lepiej po prostu nie wchodzić sobie w drogę.

Nic nie skutkuje. Co wtedy? Z niektórymi osobami po prostu nie da się dojść do porozumienia. Bez względu na to, czy będziesz starać się na spokojnie tłumaczyć swoje racje, czy ignorować, nie umiecie się dogadać. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zagryźć zęby i nie dać się sprowokować. Czy kiedyś będzie lepiej? Pewne wydarzenia życiowe sprawiają, że rodzeństwu łatwiej jest odnaleźć wspólny język i zakopać topór wojenny, są to między innymi:

  • Wyprowadzka z rodzinnego domu;
  • Osiągnięcie niezależności finansowej;
  • Choroba/śmierć jednego z członków rodziny;
  • Rodzinne imprezy (typu rocznica ślubu rodziców).

Nie zawsze udaje się dojść do porozumienia i czasem trzeba się zdystansować, nabrać dystansu i odrobinę zatęsknić, aby zacząć się dogadywać z bratem lub siostrą. Jedno jest pewne – nie warto czekać, tylko w miarę możliwości starać się jak najprędzej znaleźć wspólny język z rodzeństwem, gdyż są to jedne z ważniejszych osób w Twoim życiu i powinny być Ci najbliższe.

Źródło zdjęć: http://weheartit.com

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here