młodszy brat
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/595952963160305510

Sprawdź, co powinnaś zrobić, aby przestać kłócić się z rodzeństwem.

Rodzeństwo – czasem się kocha, a czasem nienawidzi. Chociaż życie z bratem lub siostrą nie zawsze jest usłane różami, to większość zgodzi się, że dobrze jest mieć kogoś bliskiego. W tym wpisie podpowiadamy co zrobić, kiedy od dłuższego czasu nie możesz porozumieć się z rodzeństwem.

Jak przestać kłócić się z rodzeństwem?

Jeśli jesteś starsza…

Powinnaś odpuścić. Młodsze rodzeństwo często jest zazdrosne i domaga się więcej uwagi ze strony rodziców. To może powodować konflikty. Oczywiście nie powinnaś zawsze odpuszczać, ponieważ brat lub siostra nauczy się wtedy, że wszystko mu/jej wolno. Staraj się dokładnie wszystko tłumaczyć, dobrym argumentem jest to, że Tobie również nie wolno było robić wszystkiego, gdy byłaś młodsza.

Czasem warto też zwrócić się po pomoc do rodziców – pokażesz wtedy, że nie chcesz się kłócić, tylko dojść do porozumienia, ale nie dajesz sobie sama rady i potrzebujesz wsparcia. Warto też, w sytuacjach konfliktowych, postawić się na miejscu drugiej osoby – dlaczego on (ona) się tak zachowuje? Może ma jakiś powód? Takie podejście może pomóc.

Jeśli jesteś młodsza…

To brat lub siostra powinien/powinna odpuścić. Jeśli tego nie robi, Ty to zrób! Zazwyczaj kłótnie pomiędzy rodzeństwem wynikają z błahych powodów – czy naprawdę warto tracić czas i energię na takie sprzeczki? Raczej nie. Ustalcie swoją przestrzeń – jeśli macie się cały czas kłócić, to lepiej po prostu nie wchodzić sobie w drogę.

Nic nie skutkuje. Co wtedy?

Z niektórymi osobami po prostu nie da się dojść do porozumienia. Bez względu na to, czy będziesz starać się na spokojnie tłumaczyć swoje racje, czy ignorować, nie umiecie się dogadać. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zagryźć zęby i nie dać się sprowokować. Czy kiedyś będzie lepiej? Pewne wydarzenia życiowe sprawiają, że rodzeństwu łatwiej jest odnaleźć wspólny język i zakopać topór wojenny, są to między innymi:

  • Wyprowadzka z rodzinnego domu;
  • Osiągnięcie niezależności finansowej;
  • Choroba/śmierć jednego z członków rodziny;
  • Rodzinne imprezy (typu rocznica ślubu rodziców).

Nie zawsze udaje się dojść do porozumienia i czasem trzeba nabrać dystansu i odrobinę zatęsknić, aby zacząć się dogadywać z bratem lub siostrą. Jedno jest pewne – nie warto czekać, tylko w miarę możliwości trzeba starać się jak najprędzej znaleźć wspólny język z rodzeństwem, gdyż są to jedne z ważniejszych osób w Twoim życiu i powinny być Ci najbliższe.

Polecamy: Jak dogadać się z rodzicami?

młodszy brat
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/615093261595926014

Źródło zdjęć: http://weheartit.com

6 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj