Jak rozmawiać, żeby wszystko było jasne?
Jak rozmawiać, żeby wszystko było jasne?

Masz czasami problem w zrozumieniu innej osoby albo sama odnosisz wrażenie, że druga osoba Cię nie słucha? Zobacz, co możesz zrobić, aby poprawić swoją zdolność komunikacji.

Rozmowy są bardzo ważne w naszych relacjach z drugim człowiekiem. Bez niej nie możemy dobrze poznać drugiej osoby. Rozmowa jest nam potrzebna do przekazania ważnych informacji lub rozwiązania konfliktu. Często jednak okazuje się, że nie potrafimy rozmawiać nawet z osobami, które znamy od dziecka. Nie umiemy ubrać w słowa swoich uczuć, o coś poprosić, odmówić drugiej osobie czy ją przeprosić. Poniżej pokażemy kilka przydatnych porad, które ułatwią Ci konwersację z innymi ludźmi.

Jak rozmawiać, żeby wszystko było jasne?

#1. Słuchaj uważnie

Największy błąd, jaki popełniamy w rozmowach z innymi ludźmi jest taki, że nie słuchamy uważnie naszego rozmówcy. Często skupiamy się na tym, co chcemy powiedzieć, zamiast na tym, co mówi druga strona. Z tego powodu pomijamy ważne szczegóły. Pamiętaj, że po wypowiedzi drugiej osoby zawsze będziesz mieć chwilkę, aby zastanowić się, co jej odpowiesz. Nie musisz tego robić w trakcie wypowiedzi.

#2. Nie bój się zadawać pytań

Jeśli już coś Ci umknęło lub czegoś nie zrozumiałaś, nie bój się pytać. Dzięki temu okażesz zainteresowanie tematem rozmowy. Pytania sprawią, że będziesz miała pewność, że wszystko dobrze zrozumiałaś.

#3. Mów bezpośrednio i szczerze

Rozmowa ma sens tylko wtedy, gdy mówisz szczerze o swoich uczuciach oraz poglądach. Nie owijaj w bawełnę, staraj nazywać się rzeczy po imieniu, a dzięki temu na pewno zostaniesz zrozumiana i właściwe odebrana. Jeśli chodzi o bezpośredniość, brzydkie słowa możesz zamienić na te delikatniejsze, jednak pamiętaj, aby miały one takie samo znaczenie.

#4. Nie bój się odmówić

Nawet jeśli najważniejsza osoba w Twoim życiu zaproponuje Ci coś, na co kompletnie nie masz ochoty, nie bój się powiedzieć: ,,nie”. Ważne jest, abyś powiedziała NIE, bez krążenia wokół tematu, czy unikania tego słowa. Jeśli odmówisz wprost, będzie to jasny sygnał dla drugiej osoby, że nie masz na to ochoty. Druga osoba nie powinna obrazić się, jeśli jej czegoś odmówisz, chyba że Wasza relacja jest toksyczna. Do odmowy możesz dodać także jakiś miły komplement (?Bardzo Cię lubię, ale dzisiaj nie mam na to ochoty?) lub zaproponować, że spróbujesz kiedy indziej (?Dzisiaj nie mogę, ale jeśli chcesz możemy zobaczyć się we wtorek?).

#5. Nie przerywaj

Szanuj swojego rozmówcę i nie przerywaj mu, kiedy mówi. Jeśli chcesz się odnieś do jakiejś części jego wypowiedzi, zapamiętaj lub zapisz sobie ten fragment i odnieś się do niego, gdy przyjdzie Twoja kolej.

#6. Odnoś się z szacunkiem

Oprócz przerywania, pamiętaj, aby wystrzegać się obrażania drugiej osoby, wyzywania czy niedopuszczania jej do głosu. Każdy ma prawo mieć własną opinię i każdy ma prawo ją wypowiedzieć. Jeśli się z czymś nie zgadzasz, to po prostu zaakceptuj fakt, że każdy ma inne zdanie.

#7. Utrzymuj kontakt wzrokowy

Nie musisz ciągle wpatrywać się w oczy drugiej osoby, ale jeśli z kimś rozmawiasz, to chociaż patrz na jej twarz. W ten sposób pokażesz swoje zainteresowanie i będziesz uznana za bardziej szczerą i otwartą osobę. Nigdy nie rozmawiaj odwrócona plecami do innych!

#8. Mów w miarę wolno i wyraźnie

Dzięki temu unikniesz niezrozumienia z drugiej strony. Pamiętaj, że są osoby, którym znacznie wolniej trzeba coś tłumaczyć. W naszym języku ważne jest także to, aby starać się mówić wyraźnie, gdyż druga osoba może zrozumieć zupełnie coś innego.

Co Tobie sprawia największą trudność w rozmowach z drugą osobą? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu!

Czytaj także: Najczęstsze powody kłótni nastolatek

Jak rozmawiać, żeby wszystko było jasne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj