Chciałabyś rzucić palenie albo pomóc zrobić to komuś z Twoich bliskich? W tym wpisie znajdziesz podpowiemy Ci, jak to zrobić.

Teoretycznie nastolatki nie powinny mieć problemu z paleniem papierosów, bo przecież nie mogą ich nawet kupić. W praktyce wszyscy wiemy jak to wygląda. Nie wnikamy i nie oceniamy, choć jesteśmy przeciwniczkami niszczenia sobie zdrowia dla szpanu. Jeśli jednak na Twojej liście postanowień znalazł się punkt dotyczący rzucania palenia, to jesteśmy z Ciebie bardzo dumne i chcemy Cię wesprzeć w tej trudnej walce. Z tego wpisu dowiesz się, jak rzucić palenie.

Jak rzucić palenie?

#1. Znajdź najlepszy dla Ciebie sposób. Niektórzy wolą to robić stopniowo, inni idą na żywioł i nagle przestają palić w ogóle. To Ty znasz siebie najlepiej i wiesz co zadziała w Twoim przypadku. Być może nie wyobrażasz sobie tak po prostu przestać palić, a możliwe, że stopniowe ograniczanie nie zadziała w Twoim przypadku.

#2. Nie rób tego dla kogoś. To bardzo ważne, żebyś Ty sama chciała zerwać z nałogiem i robiła to dla siebie. Dzięki temu zwiększasz swoje szanse na sukces.

#3. Zastanów się, dlaczego tego chcesz. Najlepiej przygotuj sobie listę korzyści wynikających z rzucenia palenia i w trudniejszych momentach zajrzyj do tych punktów.

#4. Zacznij dbać o swoje zdrowie. Będzie Ci łatwiej wytrwać w postanowieniu, jeśli zaczniesz żyć zdrowo. Dieta bogata w owoce i warzywa oraz aktywność fizyczna sprawią, że będziesz czuć się lepiej. Papierosy gryzą się z tym wizerunkiem, dlatego łatwiej będzie Ci je odstawić, szczególnie gdy zauważysz pierwsze efekty zdrowego życia i uświadomisz sobie, że byłyby one jeszcze lepsze, gdyby nie papierosy.

#5. Przygotuj się na trudne momenty. Nie ma co ukrywać, że będzie ciężko. Z pewnością zdajesz sobie z tego sprawę. Musisz znaleźć w sobie siły, żeby przetrwać kryzysowe chwile. Będzie Ci łatwiej, gdy będziesz przygotowana na wszelkie trudności, z jakimi zmagają się osoby przestające palić. Znajdź coś, czym będziesz mogła zająć ręce, żeby nie sięgać po papierosa i poszukaj w Internecie przepisów na smaczne i zdrowe przekąski, gdy będziesz miała ochotę zapalić.

#6. Obserwuj zachodzące zmiany. Istnieje szereg negatywnych skutków, wywoływanych przez palenie. Część z nich znika bardzo szybko (jak np. brzydki zapach ubrań czy nieświeży oddech), część nieco później (zszarzała cera, pożółkłe paznokcie, zadyszka). Obserwuj dokładnie czy zauważasz zmiany na lepsze, bo każda z nich zmotywuje Cię do dalszej walki.

#7. Skorzystaj z pomocy. Na rynku masz dostępne różne gumy i spraye pomagające zwalczyć głód nikotynowy. Warto również sięgnąć po jakąś książkę. Wypróbuj wszystkie dostępne metody, aby mieć pewność, że osiągniesz sukces.

Czytaj także: Mój chłopak pali papierosy – co mam zrobić?

Źródło zdjęć: http://pl.pinterest.com

1 KOMENTARZ

  1. Rzuciłam fajki razem z filmami motywacyjnymi *********** ale to była jedna z wielu prób. Na szczęście ostatnia. Ciężko było, pomógł sport i dużo obowiązków. Potem było lżej. Tabletki pomagały od razu ale szybko się wracało do palenia. Reset uczy jak sobie radzić z pokusami, a tabletki nie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj