Kochasz go, uwielbiasz spędzać z nim czas i czujesz się przy nim cudownie. Jest tylko jedno ,,ale” – nie potrafisz zaakceptować tego, że on pali? Sprawdź, co możesz zrobić w tej sytuacji.

Mimo tego, że papierosy sprzedawane i dozwolone są od 18 roku życia, wielu nastolatków po nie sięga. Niewiele pomagają także liczne akcje mające na celu pokazanie negatywnych skutków palenia. Jeśli Twój chłopak należy do grona palaczy, sprawdź co możesz zrobić, aby pomóc mu rzucić nałóg.

Mój chłopak pali papierosy – co mam zrobić?

Nałóg czy szpan?

Zanim zaczniesz cokolwiek robić w tej sprawie, przyjrzyj się uważnie swojemu chłopakowi. Czy rzeczywiście jest uzależniony czy tylko sobie popala? Może zwyczajnie chce zaimponować kolegom i wydaje mu się, że z papierosem jest fajniejszy? Wiele młodych osób przechodzi okres buntu, który na całe szczęście mija z wiekiem. Warto jednak pogadać z chłopakiem i dać mu do zrozumienia, że Tobie to nie imponuje. Uświadom go, że nie stanie się przez to fajniejszy.

Porozmawiaj z nim

Od jak dawna pali i po co to robi? Być może Twój chłopak tylko wmawia sobie, że jest uzależniony i nie może z tym skończyć. Spróbuj uświadomić mu jak wiele złego niesie za sobą palenie.

Najczęstsze wymówki palaczy
 • Paląc tylko jednego papierosa dziennie, nie można wpaść w nałóg. Niestety w przypadku papierosów (podobnie jak w przypadku innych używek) uzależnienie uwarunkowane jest nie ilością, a częstością przyjmowania. Można więc wpaść w nałóg wypalając codziennie tylko jednego papierosa.
 • Palę, żeby poradzić sobie ze stresem. Jest wiele zdrowszych sposobów na radzenia]e sobie ze stresem, jak choćby uprawianie sportu, spacer, rozmowa czy melisa.
 • Papierosy light są zdrowsze. Niestety badania przeprowadzone na ten temat wykazały, że ryzyko wystąpienia zawału serca jest takie samo bez względu na gatunek palonych papierosów.
 • Mogę w każdej chwili przestać. To prawda, że można w każdej chwili przestać palić, a przeszkoda siedzi jedynie w głowie palacza, jednak jeśli Twój chłopak mówi Ci, że w każdej chwili może rzucić, zapytaj go, czemu w takim razie tego nie zrobi. Być może skłoni go to do głębszych przemyśleń 🙂
 • To moja sprawa, że palę. To nie do końca prawda. Przecież palący naraża nie tylko swoje zdrowie, ale również swojego otoczenia, które obarczone jest zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby nowotworowe (zwłaszcza raka płuc i jajnika), astmę lub chorobę wieńcową serca. Dzieci wdychające dym papierosowy, częściej chorują na infekcje dróg oddechowych i gorzej wypadają w testach psychologicznych, oceniających m.in. umiejętności logicznego myślenia i rozumowania, natomiast kobiety mogą mieć problemy z zajściem w ciążę i z jej donoszeniem.

Co możesz zrobić?

Nie stawiaj ultimatum

Nigdy nie każ wybierać chłopakowi ,,albo ja, albo papierosy”. To on musi czuć potrzebę rzucenia palenia, a nie robić to dla kogoś. Jeśli postawisz mu ultimatum, a on wybierze Ciebie, to i tak prawdopodobnie nie uda wyjść z nałogu. Co wtedy zrobisz? Zostawisz go?

Staraj się być wsparciem

Jeśli Twój chłopak zdecyduje, że chce zerwać z nałogiem, będzie potrzebował Twojej obecności i wsparcia. Na pewno będzie mu ciężko, szczególnie na początku, i będzie miał słabsze momenty. Wtedy ważne jest, żeby przypomnieć mu po co to robi i zmobilizować go, żeby się nie poddawał.

Kompromis

W związku ważne jest umieć iść na kompromis. Jeśli Twój chłopak z jakiegoś powodu nie chce lub nie potrafi rzucić palenia, może warto jednak spróbować zaakceptować tę jego wadę? W końcu nie kocha się za coś, ale pomimo czegoś. Umówcie się, że Ty spróbujesz zaakceptować to, że on pali, ale w zamian za to, on postara się ograniczyć ilość wypalanych papierosów i nie będzie tego robił przy Tobie. Pamiętaj jednak, że z tym kompromisem wiąże się również akceptacja pozostałych aspektów związanych z paleniem, jak np. nieprzyjemny zapach ubrań chłopaka.

Czytaj także: Co chłopcy myślą na temat dziewczyn z nałogami?

chłopak pali

Źródło zdjęć: http://tumblr.com

3 KOMENTARZE

 1. Każdy mój chłopak był ciągłym palaczem, albo wapował. Dałam się nuestety wkrecic w to drugie. Nie polecam dziewczyny! DLATEGO KAŻDY Z NICH TO MÓJ BYŁY. Stawiałam ultimatum,olali to. Ale teraz jestem z A i wszystko jest okej,nareszcie układa się tak jak powinno.

 2. Ja mam taką sytuację, że jestem z takim chłopakie. Bardzo go lubię, a on mnie. Tylko że on pali, całkiem dużo. Miał dużo problemów w życiu, których może nie bd przedstawiać tu i on mówi że pali bo go to uspokaja jak ma np depresje, ale on pali też jak nie ma tychh nawrotów. Mówi że rzuci jak bd miał dziecko, żeby mu nie pokazywać że tak można. Macie może jakiś pomysł jak z nim orozmawiać żeby może to palenie ograniczył?

  PS. Możecie napisać post o tym jak rozmawiać z chłopakiem miejącym depresje i/lub stany lękowe?

  PS. Fajny post. 🙂

 3. Bardzo pomaga książka pt. „prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie” autor Allen Carr. Ja rzuciłam i czuję się świetni. Wystarczy przeczytać książkę do końca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj