Spędziłaś zbyt dużo czasu na słońcu, przez co Twoja skóra stała się zaczerwieniona i piecze? Sprawdź, jak szybko załagodzić oparzenia słoneczne!

Choć wiele mówi się na temat tego, jak ważna jest ochrona przed słońcem, oparzenia słoneczne dotykają wielu z nas. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby się spiec, a konsekwencje tego bywają bardzo nieprzyjemne. Jak szybko załagodzić oparzenia słoneczne, kiedy

Jak szybko załagodzić oparzenia słoneczne?

#1. Zejdź ze słońca

Zazwyczaj, kiedy przebywamy na słońcu, nie odczuwamy że coś jest nie tak. Pieczenie skóry pojawia się wtedy, gdy jest już za późno. Jeżeli jednak już podczas zażywania kąpieli słonecznych zaczynasz odczuwać nadmierne ciepło, a Twoja skóra jest mocno zaczerwieniona lub zaczyna piec, natychmiast zejdź ze słońca.

#2. Przyłóż chłodny okład

W pierwszej kolejności weź ręcznik albo ściereczkę i zamocz w chłodnej, słodkiej wodzie. Zwróć uwagę na to, aby temperatura nie była zbyt niska, aby zbytnio nie wychłodzić poparzonej skóry. Chłodne okłady przyłóż do ciała i pozostaw tak długo, aż będą przynosić ulgę.

#3. Użyj specjalnego środka

Łagodzący spray lub krem zawierający w swoim składzie D-panthenol oraz alantoinę nie tylko przyniesie ulgę spieczonej skórze, ale przyspieszy proces regeneracji uszkodzonego naskórka.

#4. Wypróbuj domowe sposoby

Wśród skutecznych sposobów na załagodzenie oparzeń słonecznych warto wypróbować te domowe. Ulgę może przynieść Ci kefir, maślanka, żel aloesowy, plastry świeżego ogórka lub białko jaj. Rozsmaruj je na obolałych miejscach (lub rozłóż chłodne plasterki) i pozostaw na minimum kilkanaście minut.

Jak nie dopuścić do oparzeń słonecznych?

Pamiętaj, że zazwyczaj łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Nie inaczej jest w przypadku oparzeń słonecznych. Aby do nich nie dopuścić, postaraj się przestrzegać kilku zasad:

  • Unikaj ekspozycji na słońcu w godzinach 11:00 – 14:00;
  • Regularnie co maksymalnie 2 godziny nakładaj kosmetyki chroniące przed słońcem, szczególnie jeśli wchodzisz do wody;
  • Noś nakrycie głowy;
  • Pij dużo wody.

Czytaj także: Jak pielęgnować skórę latem?

bezpieczne opalanie
Zdjęcie autorstwa Retha Ferguson z Pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj