Źródło: Pinterest

W tym wpisie opisujemy kilka kroków, które pomogą Ci zaoszczędzić nieco pieniędzy.

Oszczędzanie pieniędzy bywa trudne, szczególnie kiedy jeszcze nie pracujesz, tylko dostajesz kieszonkowe od rodziców albo Twoja pensja jest bardzo niska. W tym wpisie znajdziesz kilka porad, co zrobić, aby zaoszczędzić nieco pieniędzy na mniejsze wydatki, wyjazdy bądź po prostu spełnienie marzeń.

Jak zaoszczędzić nieco pieniędzy?

#1. Ustal budżet i się go trzymaj

Ustal sobie miesięczny budżet, czyli jaką kwotę maksymalnie możesz wydać. Możesz to zrobić w kalendarzu, notatniku, specjalnej aplikacji czy programie komputerowym. Warto wiedzieć, że niektóre aplikacje bankowe także posiadają taką opcję. Możesz również skorzystać ze wzorów dostępnych w Internecie. Oszacuj, ile wydajesz miesięcznie na dojazdy, jedzenie, kosmetyki i inne rzeczy. Gdy już ustalisz sumę, staraj się jej nie przekraczać. Ta kwota powinna być mniejsza niż ilość pieniędzy, jaką masz do dyspozycji w danym miesiącu. Jeżeli przekraczasz ustalony budżet, zrezygnuj ze zbędnych wydatków.

#2. Kupuj tylko to, czego potrzebujesz

Zamiast kupować kolejną parę butów, zastanów się czy naprawdę jej potrzebujesz. A może Twoje stare są jeszcze w dobrym stanie? Tak samo w przypadku ubrań, kosmetyków czy akcesoriów. Nie kupuj uch na zapas. Ograniczając kupowanie, będziesz w stanie jeszcze więcej zaoszczędzić. Staraj się przed zakupami sporządzać listę i się jej trzymać.

#3. Korzystaj z promocji i okazji

Jeżeli już zdecydujesz się na zakup czegoś nowego, najpierw poszukaj, w którym sklepie będzie najtaniej. Upewnij się, czy nie zbliżają się jakieś promocje bądź wyprzedaże. Czasem bez większego wysiłku można kupić różne rzeczy w bardzo okazyjnych cenach.

#4. Zamiast na mieście, zacznij jeść w domu

Samodzielne gotowanie w domu wcale nie jest trudne, szczególnie, gdy mamy już w lodówce podstawowe produkty. Dodatkowo odkryjesz nowe smaki, nauczysz się gotować i zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Wyjścia do restauracji bywają drogie, a w domu za niską cenę możesz ugotować posiłek, który wystarczy Ci na dwa dni.

#5. Przesiądź się na rower lub zacznij chodzić pieszo

A może zamiast płacić za bilet na autobus, zacznij jeździć na rowerze lub chodzić na piechotę? Jeśli pogoda dopisuje lub nie masz do pokonania długiej trasy, śmiało możesz spróbować. Aktywność to zdrowie, a Ty zaoszczędzisz parę groszy.

Pamiętaj, że zanim uda Ci się zaoszczędzić nieco pieniędzy, może minąć trochę czasu. Po miesiącu, kwota którą uzbierasz może być niewielka, ale jeśli konsekwentnie będziesz trzymała się tych nawyków, z pewnością uzbiera się z tego całkiem niezła sumka 😊 Powodzenia!

Znasz więcej skutecznych sposobów na to, aby uzbierać nieco pieniędzy? Podziel się nimi w komentarzu!

Czytaj także: Chcesz zrobić coś dla siebie? Zapisz się na kurs! CZĘŚĆ 3

jak oszczędzić pieniądze
Źródło: Pinterest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj