Wybierasz się na wakacje za granicę? Sprawdź, jakich pamiątek nie będziesz mogła przywieźć do domu!

Pamiątki to właściwie nieodłączna część wakacji. Będąc w nowym miejscu, często chcemy zabrać ze sobą choć jego cząstkę do domu. Miło jest przecież spojrzeć na jakiś drobiazg i przypomnieć sobie wspaniałe chwile. Niestety większość pamiątek, które możemy kupić na miejscowych targach lub straganach, są robione w Chinach. Tak naprawdę niewiele mają więc wspólnego z odwiedzanym przez nas miejscem. Jest również szereg przedmiotów, których wywożenie z kraju jest zakazane. Nie są to rzeczy, które kupimy na targu, a prędzej przedmioty, które możemy znaleźć sami. Próba ich przemycenia, może źle się dla nas skończyć i nie pomogą tłumaczenia, że nie wiedzieliśmy o zakazie. W tym wpisie przedstawiamy niektóre zakazane pamiątki.

Pamiątki, których nie wolno przywieźć z wakacji

Decydując się na zakup (lub zabranie) którejś z zakazanych pamiątek, narażamy się na nieprzyjemności nie tylko na lotnisku za granicą, ale również w Polsce. Jeśli pamiątka, którą chcemy przewieźć, jest wpisana na listę CITES, to grozi nam za to kara. Może być to pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat lub grzywna oraz oczywiście skonfiskowanie przedmiotu. Jak widać nie jest to gra warta świeczki. Sprawdźmy, czego nie powinniśmy ze sobą zabierać.

Zwierzęta

Nie tylko przewóz żywych zwierząt jest zakazany (mamy nadzieję, że nikomu nie przyszło to nawet do głowy). Nie wolno również przewozić zwierząt wypchanych oraz ususzonych, ani wyrobów ze skór, kości, rogów zębów, itp. Popularne jeżowce czy koniki morskie wyglądają pięknie, ale ich przewożenie jest nielegalne.

Rośliny

Nie wolno przewozić żywych roślin, w szczególności kaktusów i storczyków. Zakazana jest biżuteria i inne przedmioty (np. meble), które są zrobione z ich części (jeśli te rośliny są chronione). Zakazane są także leki ze sproszkowanych części roślin.

Koralowce

Wydawać by się mogło, że przecież przewiezienie kilku koralowców nie zrobi nikomu problemu. Pokusa jest szczególnie duża, jeśli trafimy do miejsca, gdzie cała plaża jest nimi usypana. Niestety jest to niezgodne z prawem i grozi za to kara. Podobnie sprawa wygląda w przypadku niektórych muszelek.

Alkohole

Istnieją pewne ograniczenia co do ilości wywożonego (i przywożonego) alkoholu, ale niektóre trunki są ogólnie zakazane (np. nalewki z wężami lub skorpionami w butelce).

Zanim zdecydujemy się na zakup jakiejś pamiątki, lepiej dowiedzmy się, czy będziemy mogli ją bez problemu przewieźć, a jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to po prostu zrezygnujmy z kupna!

zakazane pamiątki z wakacji

Źródło zdjęć: Pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj