Od wielu lat w rozgrywkach e-sportu przeważali mężczyźni. Sport elektroniczny w dużej mierze został zdominowany przez panów, a turnieje żeńskie były rzadkością i spotykały się z dużym zdziwieniem. Teraz coraz częściej przed konsolami i komputerami możemy spotkać kobiety. Co jest tego przyczyną?  Podpowiadamy.

Sport, w którym każdy ma równe szanse 

Esport to dyscyplina, w której każdy ma równe szanse. Coraz częściej w typowo męskich zawodach biorą udział również kobiety, jednak są pewne sfery, które wciąż zajmują mężczyźni, a kobietom jest ciężko się w nich odnaleźć. Takiego problemu nie ma w przypadku internetowych rozgrywek, w których każdy niezależnie od płci czy wieku ma równe szanse. Być może to jest jeden z powodów, dla którego e sport zaczął cieszyć się dużym zainteresowaniem wśród kobiet. Tam nie ma miejsce na ocenianie. Jest za to miejsce na taktykę, szybkość, zwinność i równość. Jedyne co może zostać poddane ocenie to wyćwiczone umiejętności, takie jak refleks, czy praca zespołowa. Wciąż będzie to jednak ocena zdolności czegoś, a nie ocena płci. Statystyki pokazują, że w internetowej społeczności co 4 graczem jest kobieta. Jest to niezwykle dobry wynik, zwłaszcza, że kilka lat temu bardzo ciężko w tej społeczności byłoby spotkać płeć piękną. Tym faktem zaskoczeni są również przedstawiciele świata sportu, np. zakłady bukmacherskie.

Kobiety i  e-sport, a obecne trendy 

Obecne trendy wskazują, że kobiety coraz częściej sięgają po rozrywkę, jaką są gry video. Co ciekawe, coraz więcej osób płci pięknej staje się profesjonalnymi zawodniczkami, które  prowadza rozgrywki na szczeblu sportu elektronicznego. Siła feminizmu jeszcze nigdy nie była tak silnie obecna jak w aktualnych czasach. Jest to widoczne na każdym szczeblu życia społecznego, również na rynkach zdominowanych ówcześnie przez mężczyzn, w tym gier video. Obecne trendy wskazują również na to, że to zjawisko dopiero zaciera szlaki. Widać to na przykładzie polskich reprezentacji w internetowych rozgrywkach. Na najwyższych szczeblach niestety nie znajdziemy jeszcze żeńskich nazwisk. Może to wynikać z faktu, że kobiety wciąż są niewystarczająco reprezentowane, a na zaistnienie w branży będą musiały jeszcze poczekać jakiś czas. Jest to niezwykle istotne, ponieważ coraz więcej kobiet podaje tę działalność jako realną ścieżkę kariery. 

Być może dobrym pomysłem byłoby całkowite oddzielenie zmagań żeńskich od męskich i pozwoliłoby to na powstanie dwóch formacji, w których każda osoba ma równe szanse.

Powyższy tekst ma charakter wyłącznie informacyjny. Zakłady bukmacherskie związane są z ryzykiem, dlatego w Polsce dozwolone są wyłącznie dla osób, które ukończyły 18 lat. Jeżeli zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia, koniecznie skontaktuj się z instytucjami oferującymi pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego. Graj odpowiedzialnie u legalnych bukmacherów, z ważną licencją Ministerstwa Finansów.

Materiał zewnętrzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj