Źródło: Pinterest

Twoje miesiączki są nieregularne? Sprawdź, kiedy należy wybrać się do lekarza.

O nieregularnych miesiączkach mówimy wtedy, kiedy cykle trwają krócej niż 22 lub dłużej niż 35 dni. Cykl to ilość dni, która upłynęła od ostatniego dnia miesiączki, do pierwszego dnia kolejnej.

Nieregularne miesiączki – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Co może powodować nieregularność cykli

Przede wszystkim wpływ na to ma silny stres, zmęczenie, infekcja, nadmierne odchudzanie i wysiłek fizyczny lub problemy hormonalne. W okresie dojrzewania takie wahania są zupełnie normalne. Jeśli jednak się niepokoisz lub pierwszą miesiączkę dostałaś 2 lata temu, a cykle nadal są nieregularne, powinnaś udać się do lekarza.

Czasami okres może się przesunąć przeziębienia, nieprzespanej nocy lub zmiany klimatu. Jeśli sytuacja była jednorazowa, nie masz powodów do niepokoju.

Jak wygląda leczenie nieregularnych okresów

Leczenie zaczyna się od diagnostyki za pomocą badania poziomu hormonów i w zależności od wyników, lekarz dobiera odpowiednią metodę leczenia.

Czym grożą nieregularne miesiączki?

Nieprzemijające wahania cykli mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, które w przyszłości mogą przyczynić się do problemów z płodnością, dlatego tak ważne jest leczenie.

Co jeszcze powinno wzbudzić Twój niepokój

Zbyt obfite miesiączki, tzn. takie, które trwają ponad tydzień lub gdy krwi jest tak dużo, że musisz zużyć więcej niż 10 podpasek w ciągu doby. Mogą one prowadzić do anemii lub świadczyć o jakiś chorobach, np. problemach z tarczycą, dlatego jeśli problem dotyczy Ciebie, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Polecamy: Pierwsza wizyta u ginekologa – czy jest się czego bać?

jak powiedzieć mamie o okresie
Źródło: Pinterest

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj