Pexels

W tym wpisie znajdziesz najczęstsze objawy chorób, które młodzi ludzie zazwyczaj bagatelizują.

Nasze zdrowie powinno być dla nas priorytetem, dlatego zawsze powinniśmy uważnie obserwować nasze ciała i zgłaszać się do lekarza nawet wtedy, jeżeli uważamy, że nie dolega nam nic poważnego. W wielu przypadkach drobne i subtelne objawy mogą oznaczać poważne problemy. Jakich sygnałów nie powinnaś bagatelizować? O tym przeczytasz poniżej!

Objawy, które mogą świadczyć o chorobach

#1. Nieregularny cykl miesiączkowy

Z początku okres może być nieregularny, jednak jeśli problem trwa już od dłuższego czasu, warto udać się do ginekologa. Twój niepokój powinna wzbudzić sytuacja, gdy np. miesiączka nie pojawia się przez parę miesięcy. Przyczyn nieregularnego cyklu może być wiele, a do głównych należą: stres, zaburzenia hormonalne, schorzenia trzustki lub wątroby, mięśniaki macicy, zespół policystycznych jajników, a nawet depresja.

#2. Wszelkie zmiany skórne

Zbyt duże pieprzyki o nieregularnym kształcie lub dziwnym kolorze, wszelkie wysypki lub krostki z ropnymi wydzielinami, zaczerwienienia oraz zrogowacenia to objawy, z którymi powinnaś się zgłosić do lekarza. Wiele z nich może prowadzić nawet do nowotworu.

#3. Zawroty głowy, omdlenia

Jeżeli zdarzają Ci się omdlenia w gorące dni, ale nie zdarza się to zbyt często, to raczej nie masz się czym martwić. Jeżeli jednak miewasz zawroty głowy i dość często robi Ci się słabo, to jak najszybciej powinnaś udać się do lekarza, który zleci podstawowe badania. Zawroty głowy mogą być objawem poważnych chorób, takich jak cukrzyca czy zaburzenia rytmu serca, ale również problemów psychologicznych. Natomiast częste omdlenia mogą być wynikiem odwodnienia, zmęczenia, a nawet różnych chorób serca.

#4. Wypadające włosy

Każdemu z nas wypadają włosy i nie ma w tym nic dziwnego, jednak jeżeli na Twojej głowie widać ubytki, a włosy wypadają w ogromnych ilościach, natychmiast udaj się do lekarza! Powodem wypadania włosów mogą być: stres, niedobory witamin, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łysienie plackowate, problemy psychologiczne czy bulimia.

#5. Niepokojące owłosienie

Jeżeli zaobserwujesz u siebie zbyt duże owłosienie i to na dodatek w miejscach, w których do tej pory go nie było, powinnaś pójść do ginekologa. Zazwyczaj powodem tego schorzenia są nieodpowiednie ilości hormonów płciowych, ale mogą być również inne poważne choroby, tj: zespół Cushinga, guzy jajnika, anoreksja czy hirsutyzm.

#6. Problemy z zasypianiem

Każdy z nas ma czasem problem, żeby zasnąć, jeśli jednak u Ciebie pojawia się to notorycznie i potrzebujesz paru godzin na uśnięcie, to skontaktuj się z lekarzem. Problemy z zasypianiem nie tylko obniżają nastrój, ale i osłabiają nasz organizm. Poza tym mogą mieć zarówno podłoże zdrowotne, jak i psychiczne, dlatego nie powinnaś tego bagatelizować.

#7. Częsty niepokój czy nagminność złych myśli

Są to jedne z pierwszych objawów wielu chorób, mających podłoże psychiczne (nerwicy, schizofrenii, depresji), ale i problemów związanych na przykład z tarczycą. Jeżeli męczą Cię te objawy, warto zasięgnąć porady u lekarza, a także u psychologa.

#8. Brak apetytu, problemy z żywieniem

Te przypadłości mogą prowadzić do poważnych zaburzeń odżywiania, spadku wagi, anemii czy też niedoboru ważnych witamin.

Pamiętajcie, aby dbać o swoje zdrowie, często się badać i nie bagatelizować powyżej wymienionych objawów. Aby być pełnym energii i zdrowia oraz dobrze się czuć w swoim ciele, warto zasięgać porad specjalistów.

Polecamy: Jak ochronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem?

Anoreksja - choroba ciała i duszy
Zdjęcie autorstwa Sabel Blanco z Pexels

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj