jak poprawić swoje CV

Oto kolejny wpis z naszego cyklu zawierającego przegląd najpopularniejszych zawodów w Polsce.

Wybór własnej ścieżki życiowej może być niezwykle trudny. Jeśli Ty również masz z tym problem, to poniżej opisujemy kilka kolejnych popularnych w Polsce zawodów. Dla przypomnienia, w poprzedniej części wpisu znajdziesz kilka najważniejszych informacji na temat takich zawodów, jak: lekarz, nauczyciel, sprzedawca w sklepie, urzędnik / księgowy, ratownik medyczny / pielęgniarka. Oto następne propozycje.

Przegląd najpopularniejszych zawodów w Polsce CZĘŚĆ 2

#1. Policjant

Policjant ma niezwykle trudną i stresującą pracę. Nierzadko bierze udział w akcjach zagrażającym życiu. Każdego dnia musi podejmować stanowcze, ale i mądre decyzje. Wiele osób marzy jednak o tym zawodzie już od dziecka.

 • Wymagane wykształcenie: Tak naprawdę wystarczy być po szkole średniej, ale warto ukończyć szkołę policyjną lub studia na kierunku kryminalistyka. Aby dostać pracę policjanta, trzeba obowiązkowo przejść specjalne testy policyjne.
 • Zarobki: W policji możesz zarobić od 4 do 8 tysięcy złotych miesięcznie, w zależności od szczebla i pełnionej funkcji.
 • Dla kogo: Praca w policji jest bardzo wymagająca psychicznie i fizycznie, musisz więc być w dobrej kondycji. Abt rozpocząć pracę w tym zawodzie, nie możesz być karana.

#2. Kucharz

Ta bardzo popularny zawód, który wbrew pozorom nie jest taki łatwy. Wiele osób uważa jednak, że jest przyjemny i dzięki niemu czują się spełnieni. Kucharz zazwyczaj przygotowuje posiłki, zmywa naczynia oraz dba o porządek w kuchni.

 • Wymagane wykształcenie: Wystarczy, że ukończysz szkołę branżową lub zawodową o profilu gastronomicznym.
 • Zarobki: Na początku jest to najczęściej najniższa krajowa, jednak im większe doświadczenie, tym więcej możesz zarabiać. Stawki zależą też od miejsca, w którym będziesz pracować.
 • Dla kogo: Musisz przede wszystkim kochać gotować i być gotowa na ciężką pracę. W tym zawodzi liczy się również umiejętność pracy w grupie.

#3. Kurier

Bez kurierów nasze życie byłoby znacznie trudniejsze, a czas oczekiwania na zamówione paczki dłużyłby się w nieskończoność. Wbrew pozorom ich praca nie jest łatwa. W tym zawodzie wymagana jest sprawność i siła, a także opanowanie i cierpliwość.

 • Wymagane wykształcenie: Nie musisz mieć specjalnego wykształcenia, aby zostać kurierem. Potrzebne jest jedynie prawo jazdy i doświadczenie w jeżdżeniu.
 • Zarobki: Wypłaty kurierów nie należą do najwyższych. Jest to zazwyczaj średnia krajowa.
 • Dla kogo: Jeśli lubisz jeździć autem i nie straszne jest Ci dźwiganie przesyłek, wybranie zawodu kuriera może być dobrą decyzją.

#4. Cukiernik / piekarz

Praca cukiernika i piekarza są nieco zbliżone do zawodu kucharza. Cukiernik zajmuje się jednak tylko i wyłącznie wypiekaniem oraz ozdobą ciast, natomiast piekarz wypiekiem pieczywa.

 • Wymagane wykształcenie: Tak jak w przypadku kucharza, najlepiej ukończyć szkołę branżową lub aplikować do Ochotniczych Hufców Pracy.
 • Zarobki: W obydwu zawodach możesz zarobić od średniej krajowej do około 5 tysięcy złotych miesięcznie, w zależności od miejsca pracy. Zakładając własną działalność możesz oczywiście zarobić znacznie więcej.
 • Dla kogo: Jeżeli lubisz wypiekać ciasta bądź pieczywo albo Twoją pasją jest ozdabianie tortów, to może być idealna praca dla Ciebie 😊

#5. Kierowca ciężarówki

Wbrew pozorom, ten zawód wykonują również kobiety. Wymaga jednak odwagi oraz dużej sprawności za kółkiem.

 • Wymagane wykształcenie: W zależności od tego, jakim pojazdem będziesz kierować, potrzebne Ci będzie prawo jazdy kategorii C lub E.
 • Zarobki: Jako kierowca tira możesz zarobić od 4 do nawet 8 tysięcy złotych miesięcznie.
 • Dla kogo: Jest to praca związana z nieustannymi, dalekimi wyjazdami. Musisz czuć się pewnie za kółkiem i być odporna fizycznie. Odwaga oraz znajomość języka obcego też się może przydać 😊

Znalazłaś już swój wymarzony zawód? A może chciałabyś robić w życiu coś innego? Daj nam znać w komentarzu! 😊

Czytaj także: Przegląd najpopularniejszych zawodów w Polsce CZĘŚĆ 1

jak poprawić swoje CV
Photo by energepic.com from Pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj