Zbyt piękne, aby było prawdziwe? Wcale nie! Sprawdź, dlaczego w planie treningowym może, a nawet powinien znaleźć się dzień przeznaczony na odpoczynek!

Rest Day – jakie korzyści niesie za sobą dzień wolny od treningu?

Rest Day – czyli dzień wolny od treningu. Jest to czas, w którym zmęczony wysiłkiem organizm, regeneruje się.

Taki dzień przerwy jest jednym z kluczowych elementów planu treningowego. Bez niego nie da się utrzymać formy i dobrych wyników. Ćwicząc codziennie stopniowo osłabiamy organizm, nie dając mu czasu na wzmocnienie. W związku z tym, z treningu na trening, zamiast robić progres stajemy w miejscu i nie osiągamy wymarzonych efektów. W końcu doprowadzamy do przetrenowania, czyli stanu, gdzie ciało buntuje się i mięśnie odmawiają posłuszeństwa. Siada wtedy także nasza psychika. Objawami przetrenowania są: ból, mniejsza siła i widoczność mięśni, spadek wagi, a także brak apetytu. Często dochodzi także do omdleń i kontuzji. Co do konsekwencji zdrowia psychicznego pojawiają się problemy ze snem, pogarsza się samopoczucie, spada koncentracja. Ponadto treningi zamiast sprawiać przyjemność, przybierają formę ?obowiązku do odhaczenia?.

Pozytywne działanie Rest Day

  • Zostają odbudowane zapasy brakujących składników, m.in glikogenu;
  • Lepsze samopoczucie;
  • Wzrasta poziom enzymów, które przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej;
  • Zwiększa się wydolność organizmu;
  • Motywacja nie spada;
  • Zachowana zostaje równowaga między wysiłkiem a regeneracją.

Rest Day

Do wprowadzenia dnia relaksu raczej nie trzeba nikogo namawiać, w końcu chyba każdy lubi leniuchować, tym bardziej jeśli może to robić z czystym sumieniem. Ale, ale! To wcale nie znaczy, że w ten dzień masz nic nie robić i ?leżeć do góry brzuchem?. Jeśli tylko chcesz, spędź go aktywnie. Idealnym rozwiązaniem będzie krótkie wyjście na basen, spacer albo lekkie ćwiczenia na siłowni.

Jak często robić dni przerwy?

Wszystko zależy od intensywności wykonywanych treningów. Im cięższe i trudniejsze, tym częściej możemy pozwolić sobie na odpoczynek. Takim minimum jest jeden raz w tygodniu, ale często uznawanym za ,,złoty środek” jest rest co trzy dni.

Jak często robisz Rest Day? Daj nam znać w komentarzu!

Czytaj także: Jagody goji ? z czym to się je?

Źródło zdjęć: http://favim.com

8 KOMENTARZE

  1. Hej mogłybyście jeszcze dziś dać pomysły na zabawy na urodziny dla 15 i wyżej? Ale prosze o jakies mądre a nie typu butelka chowany itp. Z góry dziękuje ^^

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj