Poznaj skuteczne sposoby na ściąganie, dzięki którym zdasz sprawdzian śpiewająco.
Ściąganie to temat dość kontrowersyjny, ale niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy tego nie zrobił. Choć najlepiej byłoby na każdy sprawdzian czy kartkówkę być przygotowanym, to nie zawsze jest to możliwe. Czasami test robiony jest niezapowiedzianie, czasami nie zdążymy się nauczyć, a innym razem mimo szczerych chęci, materiał jest zbyt trudny i po prostu nie wchodzi nam do głowy. Możemy próbować mimo tego, zarwać całą noc, a i tak nie uda nam się wszystkiego zapamiętać. W takich momentach nie pozostaje nam nic innego, jak skorzystać z małej pomocy, czyli ściągi. Im będzie ona dokładniejsza, tym lepiej.
Pamiętaj, że już samo przygotowywanie ściągi będzie dla Ciebie powtórką i możliwe, że część materiału uda Ci się dzięki temu zapamiętać.
Jaka powinna być idealna ściąga? Przede wszystkim napisana małą czcionką, ale możliwą do odczytania z odległości kilkunastu lub kilkudziesięciu centymetrów. Poza tym i będzie bardziej przejrzysta, tym lepiej. Możesz używać skrótów, ale upewnij się, że w stresującej sytuacji będziesz umiała je rozszyfrować. Możesz użyć kolorów do podkreślenia tematów lub zagadnień, ale unikaj zbyt wielu barw, bo Twoja ściąga może za bardzo rzucać się w oczy.
Mamy już idealną ściągę, to teraz pora na jej wykorzystanie. Poniżej znajdziesz 8 skutecznych sposobów na ściąganie, dzięki którym zdasz sprawdzian bez problemu.
Skuteczne sposoby na ściąganie
#1. Ściąga w kieszeni
Ten stary sposób, stosowany od wielu, wielu lat, nadal jest najbardziej popularny i skuteczny. Ściągę chowamy do kieszeni, a kiedy musimy z niej skorzystać, po prostu bierzemy ją w rękę lub kładziemy na kolanach. Warto trzymać karteczki w jednej kieszeni, a te już wykorzystane wkładać do drugiej, aby uniknąć bałaganu. Oczywiście korzystanie ze ściągi w taki sposób będzie trudne, jeśli nauczyciel będzie chodził po sali lub stanie z tyłu.
#2. Ściąga w telefonie
W dobie smartfonów coraz więcej osób wykorzystuje swój telefon do ściągania. Z pewnością ta metoda daje o wiele więcej możliwości – można zrobić zdjęcie notatek, napisać coś samemu lub znaleźć odpowiedź w Internecie. Smartfon ma jednak sporą wadę – jest duży i łatwiej rzuca się w oczy niż cienka karteczka. Jeżeli decydujesz się na te metodę, pamiętaj o całkowitym wyłączeniu dźwięków i przyciemnieniu ekranu.
#3. Ściąga w piórniku
Kolejny, już nieco archaiczny, sposób na ściąganie na sprawdzianach. U większości nauczycieli ten sposób nie przejdzie, bo każą piórniki chować do plecaka, ale jeśli ktoś tego nie wymaga, to czemu by nie skorzystać z okazji? Ściągę możesz schować do piórnik lub wysunąć pod niego. Przy pomocy taśmy klejącej możesz przymocować karteczkę, aby, mieć pewność, że nigdzie się nie przemieści.
#4. Ściąga na butelce z wodą
Większość nauczycieli nie powinna mieć nic przeciwko temu, żeby zostawić na ławce małą butelkę z wodą. W końcu każdemu może czasem zaschnąć w ustach lub zrobić się słabo. Etykietka na butelce to dobre miejsce na ściągę, pod warunkiem, że kolory i wielkości czcionek będą do siebie zbliżone.
#5. Ściąga w chusteczkach
Tutaj sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku butelki z wodą. Większość nauczycieli nie powinna mieć nic przeciwko, szczególnie jeśli będziesz pociągnąć nosem albo kichniesz. Ściągę można umieścić pomiędzy chusteczkami, a w razie niebezpieczeństwa po prostu zakleić paczuszkę. Zużyte ściągi można razem z chusteczkami schować do kieszeni i raczej nikt nie będzie zdziwiony tym, że się wiercisz.
#6. Ściąga na długopisie
To jedna z bezpieczniejszych metod, która umożliwi Ci swobodne zachowanie podczas sprawdzianu, bez żadnych podejrzanych ruchów. Znajdź długopis, który będzie miał prześwitujący trzon i włóż do środka wydrukowaną karteczkę. Z odległości kilku metrów ściąga będzie niewidoczna, a Ty spokojnie spiszesz wszystko, co potrzebujesz. W razie czego druga ściągę możesz mieć w zapasowym długopisie, który zawsze można mieć ze sobą na sprawdzianie. Więcej na ten temat pisałyśmy we wpisie: Jak ściągać na sprawdzianach, żeby nauczyciel Cię nie złapał?
#7. Ściąga na biurku
Ten sposób możesz wykorzystać, jeżeli Twoja ławka jest popisana. Łatwo ukryjesz na niej wtedy swoje własne zapiski, szczególnie jeśli będą napisane ołówkiem. Ta metoda będzie idealna, jeżeli masz test i chcesz zapisać poprawne odpowiedzi. Gdy już skończysz wszystko spisywać, wystarczy dyskretnie zetrzeć palcem ślady zbrodni.
#8. Ściąga pomiędzy palcami
Na palcach można zapisać kilka linijek tekstu, a przy tym może być on praktycznie niewidoczny, o ile złączymy że sobą palce. Kiedy skończymy spisywać odpowiedzi, możemy zmazać długopis, a więc zatrzeć ślady. W najgorszym wypadku nauczyciel zauważy po prostu palce ubrudzone tuszem.
Polecamy: 10 sposobów na efektywniejszą naukę
Źródło zdjęć: https://weheartit.com
nawet spoko
beka z cb xdddd
tez mi uczciwosc, smiechu co najwyzej warte ania
Jestem nieuczciwa i wole ściągnąć niż zostać w klasie kolejny rok 🙂
Jestem uczciwa i wolę dostać jedynkę zamiast ściągać.
Tak trzymaj! 🙂