Źródło: Pinterest

Tutaj przeczytasz o kilku sposobach, które pomogą Ci efektywniej przyswajać wiedzę.

Sprawdź co zrobić, aby Twoja nauka była możliwie jak najbardziej efektywna i zabierała Ci stosunkowo niewiele czasu. Dzięki poniższym wskazówkom szybciej przyswoisz zadany materiał i zyskasz więcej wolnego czasu.

10 sposobów na efektywniejszą naukę

Skupienie i koncentracja

Nie nauczysz się niczego, jeżeli w międzyczasie będziesz zajmować się przeglądaniem stron internetowych, rozmawianiem z przyjaciółką, czy malowaniem paznokci. Należy skupić się na jednej rzeczy i sumiennie ją wykonywać. Najlepiej odłożyć telefon w odległe miejsce i wyłączyć WiFi oraz telewizor, żeby się nie rozpraszać. Świetnym sposobem na szybką koncentrację jest rysownie w powietrzu palcem wskazującym ósemek – ta metoda sprawdza się też przed sprawdzianami.

Przekąski

Możesz je wprowadzić jako nagrody albo tak po prostu podjadać w trakcie nauki. W końcu do niej tez potrzebujemy energii! Orzechy (najlepsze), marchewka, chipsy owocowe, suszone owoce są pyszne, zdrowe i potrafią sprawić, że zakuwanie stanie się przyjemniejsze 🙂  W walce ze stresem pomoże Ci gorzka czekolada. Pamiętaj o tym, żeby się nie objadać i racjonalnie jeść, bo zdrowa żywność też może być bardzo kaloryczna.

Nawodnienie

Dzięki temu będziesz lepiej skoncentrowana i ogólnie lepiej się poczujesz. Mózg też może się odwodnić, a objawiać się to może właśnie spadkiem cennej koncentracji. Miej pod ręką szklankę wody i uzupełniaj ją w razie potrzeby.

Notatki

Spraw, żeby nauka była dla Ciebie przyjemna. Ładne, przejrzyste i przyjemne dla oka notatki, ułatwią Ci zapamiętywanie. Istnieją różne metody notowania: notatka Cornella, mapa myśli, pytania i odpowiedzi, tabele itd. Przydadzą Ci się kolorowe cienkopisy, pisaki, zakreślacze, kolorowe karteczki i … linijka 🙂 Kolor zielony jest najlepszy do nauki.

Aktywność fizyczna

Ruch zapewni Ci odprężenie, chwilowe oderwanie się od nauki i spalenie zbędnych kalorii. Poczujesz się lepiej i wrócisz w lepszym stanie przed biurko. Wystarczy 15-minutowy spacer lub kilka skłonów, przysiadów i pajacyków, najlepiej na świeżym powietrzu.

Sen

Krótka, piętnastominutowa drzemka po powrocie ze szkoły, pozwoli Ci się zregenerować, gdy tego potrzebujesz. Powinnaś także w nocy spać odpowiednią ilość godzin, czyli najlepiej między 6h, a 8h.

Porządek

Uporządkowane biurko to uporządkowany umysł. Pracuj i ucz się w ładzie, a łatwiej będzie Ci się skupić.

Plan działania

Dobrze jest się uczyć z planem na każdy dzień. Stwórz sobie ramowy plan nauki, żeby ze wszystkim zdążyć i o niczym nie zapomnieć.

Powtarzaj

Nie odkładaj nauki na ostatnią chwilę. Po każdej lekcji powtarzaj materiał, żeby móc go lepiej zapamiętać. Twórz przy tym swoje własne notatki. Te trzy kroki Ci pomogą:

1. skupienie się na lekcji,

2. powtórzenie materiału po zajęciach,

3. stworzenie własnej notatki. 

Powietrze

Wywietrz pokój przed rozpoczęciem nauki. Dzięki temu łatwiej będzie Ci się skupić. Możesz także otwierać okno za każdym razem, kiedy wychodzisz z pokoju (np. dolać sobie wody). To zaledwie kilka minut, ale nawet tyle wystarczy, aby napuścić do pomieszczenia świeżego powietrza.

Polecamy: 10 sposobów na naukę JĘZYKA OBCEGO

Źródło zdjęć: Pinterest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj