Źródło: Pinterest

Co zrobić, żeby nauka stała się przyjemniejsza, a przede wszystkim bardziej efektywna i szybka? Sprawdź!

Zbliża się sprawdzian, a Ty w panice zaczynasz zakuwać na ostatnią chwilę i kompletnie nic Ci nie wchodzi do głowy. Znajomy scenariusz? Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak się uczyć, żeby się nauczyć. Czytaj dalej!

Odpowiednie miejsce. Zadbaj o to by miejsce, w którym się uczysz było czyste (naukowcy dowiedli, że w uporządkowanym miejscu łatwiej jest nam się skupić). Poza tym ważne jest też, żebyś miała ciszę i spokój. Jeśli w Twoim domu nie ma do tego warunków (bo np. masz młodsze rodzeństwo), rozważ naukę w szkolnej bibliotece. Będziesz mogła się za to zabrać od razu po lekcjach i zajmie Ci to mniej czasu.

Przygotuj się. Przebierz się w wygodne ubrania, zjedz coś i zrób sobie ciepłą herbatę. Zadbaj o to, żebyś była zrelaksowana. Krótki spacer przed jest dobrym pomysłem. Jeśli będziesz zmęczona, głodna lub będzie Ci zimno, nie skupisz się na nauce.

Ustal godziny nauki. Niektórzy wolą się uczyć rano, inni późnym wieczorem. Do jakiej grupy Ty się zaliczasz? Warto to sprawdzić, żeby niepotrzebnie nie tracić czasu w porze, która Tobie nie odpowiada.

Plan działania. Zrób listę, na której wypiszesz wszystko, czego musisz się nauczyć. Dzięki temu masz pewność, że o niczym nie zapomnisz, będziesz mogła również rozpisać sobie ile czasu przeznaczysz na dany przedmiot, co znacznie usprawni Ci naukę. Zaczynaj też od rzeczy najtrudniejszych oraz najbardziej pilnych, dzięki czemu później będzie już tylko z górki 🙂

Telefon i komputer OUT. Wyłącz lub wycisz wszystkie urządzenia, które przeszkadzają Ci w nauce. Świat się nie zawali jeśli przez godzinę lub dwie będziesz niedostępna, a wiadomo, że odrywając się co chwilę od notatek, możesz siedzieć nad nimi nawet do nocy.

Używaj kolorów. Znacznie łatwiej będzie Ci się uczyć, jeśli ważniejsze informacje zaznaczysz kolorowym pisakiem.

Nagradzaj się. Za każdy dobrze napisany sprawdzian, rób coś dobrego dla siebie. Coś co sprawia Ci przyjemność i jednocześnie zmotywuje do dalszych sukcesów.

Rób przerwy. Chyba nikt nie jest w stanie być skupionym bez przerwy przez kilka godzin, dlatego staraj się co godzinę zrobić sobie chociaż 5 minut wolnego. Przewietrz pokój, idź do kuchni po coś do picia, porozciągaj się.

Wysypiaj się. Jeśli będziesz niewyspana, Twój mózg będzie miał problemy z koncentracją

? Jeśli materiał jest prosty, zgłoś się do odpowiedzi! Dzięki temu nie będziesz się stresować przy okazji trudniejszych tematów.

? Żucie gumy podczas nauki, a raczej ruchy szczęki podczas żucia zwiększają przepływ krwi do mózgu, co wpływa na jego dotlenienie.

Czytaj także: Jak przetrwać szkołę – przydatne wskazówki

efektywna nauka

Źródło zdjęć: http://favim.com

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here