Jak przebiega i ile trwa okres dojrzewania? W tym wpisie znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć na temat okresu dojrzewania!

Wszystko, co musisz wiedzieć na temat dojrzewania

Czym jest dojrzewanie?

To okres życia kończący dzieciństwo, a rozpoczynający dorosłość, który charakteryzuje się wieloma zmianami, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Dojrzewanie pod względem fizycznym, charakteryzuje się zmianami w budowie i wyglądzie ciała, natomiast dojrzewanie psychiczne sprawia, że kształtuje się nasza osobowość, czy postawy wobec własnej i odmiennej płci.

Najczęściej proces dojrzewania u dziewczyn rozpoczyna się około 12 roku życia, a u chłopców około 14 i trwa kilka lat, ale może to również nastąpić wcześniej lub później, dlatego nie ma się czym martwić.

Co się dzieje z naszym ciałem w okresie dojrzewania?

Zarówno u chłopców, jak i u dziewczyn, okres dojrzewania charakteryzuje się szybkim wzrostem (jednak to, że nie rośniesz gwałtownie, wcale nie oznacza, że nie dojrzewasz!). Może mu też towarzyszyć przyrost wagi. W ciągu tych kilku lat kształtują się cechy płciowe, pojawia się owłosienie na ciele, trądzik oraz zwiększa się potliwość.

Dojrzewanie u dziewczyn:

– Poszerzają się biodra;

– Występuje pierwsza miesiączka;

– Rosną piersi, a brodawki stają się bardziej wydatne i ciemniejsze.

Dojrzewanie u chłopców:

– Poszerzają się barki;

– Występuje pierwsza nocna polucja (wytrysk nasienia);

– Dochodzi do przebudowy krtani, czego efektem jest pojawienie się mutacji.

Co dzieje się z naszą psychiką w okresie dojrzewania?

Zmiany dotyczą nie tylko sfery fizycznej, ale również psychicznej. Nastolatek w okresie dojrzewania staje się bardziej nerwowy, odczuwa silną potrzebę akceptacji wśród rówieśników. Najczęściej pierwszy papieros lub pierwsze piwo, to właśnie wynik, chęci bycia akceptowanym w środowisku. Okres buntu, brak zrozumienia ze strony rodziców, chęć demonstracji swojej dorosłości. W okresie dojrzewania mogą pojawić się depresje lub zaburzenia odżywiania (spowodowane wieloma czynnikami), dlatego nie należy izolować się od rodziny, a w razie problemów, nie bać się i nie wstydzić prosić o pomoc.

Czytaj także: Wszystko co musisz wiedzieć o antykoncepcji

Źródło: Pinterest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj