To nie koniec ciekawostek o polskiej literaturze oraz pisarzach. Przychodzimy do Was z kolejną częścią ciekawych faktów na temat rodzimych twórców!
Jesteście ciekawi, jakie jeszcze tajemnice kryją polscy pisarze i ich utwory? Poniżej przedstawiamy kolejne 10 ciekawostek o polskiej literaturze, które z pewnością Was zaskoczą. Dotyczą nie tylko życia osobistego najbardziej znanych twórców, ale także ich upodobań czy zainteresowań.
10 ciekawostek o polskiej literaturze, o których nie mieliście pojęcia CZĘŚĆ 2
#1. Henryk Sienkiewicz i jego pies
Noblista posiadał psa jamnika, którego nazwał Wykop. W Internecie można znaleźć nawet jego rodzinne zdjęcie, na którym znajduje się również jego ukochany zwierzak.
#2. Mickiewicz a zwiedzanie Polski
Adam Mickiewicz nigdy nie odwiedził ani Warszawy, ani Krakowa. Nie lubił tych miast. Mimo tego dzisiaj możemy w nich oglądać jego pomniki.
#3. Wisława Szymborska i jej idol
Poetka była wielką fanką Andrzeja Gołoty, miała nawet jego podobiznę w swoim pokoju. Kiedy zmarła, Gołota napisał dla niej wiersz, a na pogrzeb przysłał 89 róż.
#4. Jerzy Harasymowicz i miłość do gór
Poeta tak bardzo kochał góry, że chciał, aby po śmierci jego prochy zostały rozsypane w górach. Tak też zrobiono: jego spopielone ciało rozsypano z helikoptera w Bieszczadach.
#5. Wisława Szymborska i KFC
Szymborska była nie tylko fanką Gołoty, ale także? skrzydełek w KFC! Uwielbiała jeść fast foody i wielokrotnie wysyłała swojego sekretarza po mięsne przysmaki.
#6. Julian Tuwim oraz jego fascynacja demonami i magią
Poeta prowadził badania demonologiczne na temat czarnoksięstwa w Polsce, zabobonów oraz diabłów. Poświecił im nawet kilka publikacji. Kolekcjonował także książki na temat czarów, których miał ponad 1000.
#7. Bolesław Prus i jedzenie
Bolesław Prus był wielkim łasuchem, lubił dobrze zjeść i powtarzał, że ?nie można żałować na jedzenie?. Z chęcią przyjmował kulinarne prezenty. Kalorie spalał podczas przejażdżek rowerowych.
#8. Zawód Tadeusza Boy-Żeleńskiego
Boy-Żeleński studiował medycynę na UJ, jednak przerwał naukę na rok, aby oddać się hazardowi. Podczas I wojny światowej służył jako lekarz wojskowy, później został pediatrą.
#9. Stanisław Wyspiański a alkohol
Mimo iż w epoce Młodej Polski artyści lubili sobie popić, Stanisław Wyspiański należał do mniejszości, która alkoholu nie lubiła. Zamiast niego wolał kawę.
#10. Henryk Sienkiewicz i jego stosunek do zwierząt
Pisarz należał do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, która walczyła o prawa zwierząt. Równocześnie uwielbiał także polowania na safari, często chwalił się swoimi zdobyczami. Jednak w XIX wieku jego postawa nie budziła kontrowersji.
Który fakt najbardziej Was zaskoczył? Dajcie nam znać w komentarzu!
Polecamy: 10 ciekawostek o polskiej literaturze, o których nie mieliście pojęcia CZĘŚĆ 1
Źródło tekstu: https://nadwyraz.com/blog/blog-ubierz-sie-w-slowa/ciekawostki-literackie-literatura-polska-w-ciekawostkach-mickiewicz-slowacki-sienkiewicz-reymont-ciekawostki