Źródło: Pinterest

To nie koniec ciekawostek o polskiej literaturze oraz pisarzach. Przychodzimy do Was z kolejną częścią ciekawych faktów na temat rodzimych twórców!

Jesteście ciekawi, jakie jeszcze tajemnice kryją polscy pisarze i ich utwory? Poniżej przedstawiamy kolejne 10 ciekawostek o polskiej literaturze, które z pewnością Was zaskoczą. Dotyczą nie tylko życia osobistego najbardziej znanych twórców, ale także ich upodobań czy zainteresowań.

10 ciekawostek o polskiej literaturze, o których nie mieliście pojęcia CZĘŚĆ 2

#1. Henryk Sienkiewicz i jego pies

Noblista posiadał psa jamnika, którego nazwał Wykop. W Internecie można znaleźć nawet jego rodzinne zdjęcie, na którym znajduje się również jego ukochany zwierzak.

#2. Mickiewicz a zwiedzanie Polski

Adam Mickiewicz nigdy nie odwiedził ani Warszawy, ani Krakowa. Nie lubił tych miast. Mimo tego dzisiaj możemy w nich oglądać jego pomniki.

#3. Wisława Szymborska i jej idol

Poetka była wielką fanką Andrzeja Gołoty, miała nawet jego podobiznę w swoim pokoju. Kiedy zmarła, Gołota napisał dla niej wiersz, a na pogrzeb przysłał 89 róż.

#4. Jerzy Harasymowicz i miłość do gór

Poeta tak bardzo kochał góry, że chciał, aby po śmierci jego prochy zostały rozsypane w górach. Tak też zrobiono: jego spopielone ciało rozsypano z helikoptera w Bieszczadach.

#5. Wisława Szymborska i KFC

Szymborska była nie tylko fanką Gołoty, ale także? skrzydełek w KFC! Uwielbiała jeść fast foody i wielokrotnie wysyłała swojego sekretarza po mięsne przysmaki.

#6. Julian Tuwim oraz jego fascynacja demonami i magią

Poeta prowadził badania demonologiczne na temat czarnoksięstwa w Polsce, zabobonów oraz diabłów. Poświecił im nawet kilka publikacji. Kolekcjonował także książki na temat czarów, których miał ponad 1000.

#7. Bolesław Prus i jedzenie

Bolesław Prus był wielkim łasuchem, lubił dobrze zjeść i powtarzał, że ?nie można żałować na jedzenie?. Z chęcią przyjmował kulinarne prezenty. Kalorie spalał podczas przejażdżek rowerowych.

#8. Zawód Tadeusza Boy-Żeleńskiego

Boy-Żeleński studiował medycynę na UJ, jednak przerwał naukę na rok, aby oddać się hazardowi. Podczas I wojny światowej służył jako lekarz wojskowy, później został pediatrą.

#9. Stanisław Wyspiański a alkohol

Mimo iż w epoce Młodej Polski artyści lubili sobie popić, Stanisław Wyspiański należał do mniejszości, która alkoholu nie lubiła. Zamiast niego wolał kawę.

#10. Henryk Sienkiewicz i jego stosunek do zwierząt

Pisarz należał do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, która walczyła o prawa zwierząt. Równocześnie uwielbiał także polowania na safari, często chwalił się swoimi zdobyczami. Jednak w XIX wieku jego postawa nie budziła kontrowersji.

Który fakt najbardziej Was zaskoczył? Dajcie nam znać w komentarzu!

Polecamy: 10 ciekawostek o polskiej literaturze, o których nie mieliście pojęcia CZĘŚĆ 1

Źródło: Pinterest

Źródło tekstu: https://nadwyraz.com/blog/blog-ubierz-sie-w-slowa/ciekawostki-literackie-literatura-polska-w-ciekawostkach-mickiewicz-slowacki-sienkiewicz-reymont-ciekawostki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj