Źródło: Pinterest

Jeżeli uwielbiacie czytać książki, a w szczególności te polskie, z pewnością zainteresują Was nasze ciekawostki o polskiej literaturze oraz pisarzach.

Polska literatura skrywa w sobie wiele tajemnic. Są to nie tylko wieloznaczne motywy powieści czy wierszy, ale także zadziwiające historie niektórych autorów. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

10 ciekawostek o polskiej literaturze, o których nie mieliście pojęcia CZĘŚĆ 1

#1. Zawód Olgi Tokarczuk

Noblistka, Olga Tokarczuk, nie tylko pisze książki. Z wykształcenia jest ona psychoterapeutką i jakiś czas pracowała w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu.

#2. Henryk Sienkiewicz i jego ukochane

Henryk Sienkiewicz zakochiwał się w kobietach, które miały na imię Maria. Wszystkie jego ukochane: Kellerówna, Szetkiewiczówna, Romanowska, Radziejewska, Bańska nosiły to właśnie imię.

#3. Najbardziej płodny polski pisarz

Za najbardziej płodnego polskiego pisarza uważany jest Józef Ignacy Kraszewski. W ciągu 57 lat życia napisał on aż 232 powieści. Prawdopodobnie udało mu się taki wynik osiągnąć przez to, że cierpiał na bezsenność.

#4. Prapradziadek Wojtka Sokoła

Prapradziadkiem znanego rapera o pseudonimie ,,Sokół” jest Stanisław Wyspiański, czyli autor ?Wesela?.

#5. Stefan Żeromski i jego wyniki w nauce

Stefan Żeromski w szkole średniej zaniedbywał matematykę oraz łacinę, przez co musiał trzy razy powtarzać rok. Przez poprawkę z matematyki nie mógł przystąpić do matury w pierwszym terminie.

#6. Bolesław Prus i jego pseudonimy

Bolesław Prus to tak naprawdę Aleksander Głowacki. Wcześniej podpisywał się także jako ,,Jan w Oleju”.

#7. Maria Konopnicka i problemy z ustaleniem jej daty urodzenia

Maria Konopnicka ukrywała swoją datę urodzenia – w rozmowach i wywiadach odmładzała się o parę lat, a młodszego brata nazywała starszym, przez co trudno było ustalić jej rzeczywisty wiek.

#8. Problemy podczas pisania ?Chłopów?

Władysław Reymont, autor ?Chłopów?, spalił pierwszą wersję swojej powieści, a kolejne pisał w paryskim kościele, gdyż bardzo cenił sobie ciszę.

#9. Zaręczyny Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Krzysztof Kamil Baczyński oświadczył się swojej ukochanej Basi Drapczyńskiej zaledwie po 4 dniach znajomości, na jej imieninowym przyjęciu.

#10. Niski wzrost Henryka Sienkiewicza

Henryk Sienkiewicz przez całe życie miał kompleks niskiego wzrostu, gdyż mierzył zaledwie 154 cm.

Która z naszych ciekawostek zaskoczyła Was najbardziej? Dajcie znać nam w komentarzu!

Źródło: Pinterest

Źródło tekstu: https://nadwyraz.com/blog/blog-ubierz-sie-w-slowa/ciekawostki-literackie-literatura-polska-w-ciekawostkach-mickiewicz-slowacki-sienkiewicz-reymont-ciekawostki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj