Masz poczucie, że Twoje życie mogłoby być lepsze? Chciałabyś coś wreszcie zmienić? W tym wpisie znajdziesz 20 kroków, które Ci w tym pomogą.
Zazdrościsz innym ich życia? Zastanawiasz się, jak to jest, że wszystko układa się po ich myśli, są tak świetnie zorganizowani i ciągle się uśmiechają? Ty też tak możesz! Wystarczy, że wprowadzisz nieco modyfikacji, a Twoje życie stanie się znacznie lepsze!
20 mini-zadań, które uczynią Twoje życie lepszym!
#1. Zrób porządek na swoim biurku
Uprzątnij z blatu wszystko, co jest niepotrzebne. Długopisy i inne przybory schowaj do szuflady lub organizera. Jeżeli nie masz żadnego koszyczka, ani piórnika, postaw na biurku kubek, w którym będziesz trzymać wszystkie przybory do pisania.
#2. Stwórz listę swoich marzeń
Wypisz na kartce wszystkie swoje marzenia, które przyjdą Ci do głowy. Nie pomijaj ani tych małych (i z pozoru nieistotnych), ani tych dużych, których osiągnięcie wymaga wysiłku. Zacznij realizować te, które możesz i zastanów się, jak spełnić te, które są na razie niedostępne.
#3. Posprzątaj w szufladach
Czysty blat pomoże Ci się skoncentrować na nauce i poprawi Twój komfort życia, jednak porządek powinnaś utrzymywać również w szufladach. Kto wie, jakie skarby się tam kryją 🙂 Przy okazji pozbądź się wszystkiego, co jest już niepotrzebne i dobrze się zastanów, co faktycznie ,,kiedyś może się przydać”.
#4. Poświęć 15 minut dziennie na naukę języka obcego
15 minut to naprawdę niewiele, prawda? Wykorzystaj ten czas na naukę języka obcego. Możesz powtórzyć to, co było na lekcji lub uczyć się w inny sposób. Przetłumacz swoją ulubioną piosenkę, posłuchaj ciekawego podcastu, wejdź na obcojęzyczny chat lub pobierz aplikację Duolingo.
#5. Zrób porządek w portfelu
Większość z nas ma w portmonetce mnóstwo niepotrzebnych rzeczy. Stare paragony, przeterminowane karty lojalnościowe, niepotrzebne wizytówki bądź karteczki. Wyrzuć to wszystko i zrób więcej miejsca na pieniądze 🙂
#6. Wybierz jedno z marzeń i zacznij je realizować
Wróć do listy marzeń, którą wcześniej sobie wypisałaś. Być może niektóre z nich udało Ci się już spełnić, ale z pewnością nadal część wydaje Ci się w tym momencie nieosiągalna. Wybierz jeden cel, rozpisz sobie ścieżkę jego osiągnięcia i zacznij konsekwentnie ją realizować. Nie zniechęcaj się, jeśli to wymaga czasu – on i tak upłynie.
#7. Pozbądź się rzeczy, które Cię denerwują
Zastanów się, jakie przedmioty codziennego użytku wywołują u Ciebie złość. Może masz pękniętą szczotkę do włosów, która przy każdym użyciu rozpada się na dwie części? A może kubek, z którego pijesz ma wyszczerbione ucho i cały czas boisz się, że w końcu odleci? W miarę możliwości pozbądź się tych rzeczy i zastąp je takimi, których używanie nie będzie Cię denerwować.
#8. Zacznij praktykować wdzięczność
Często nie doceniamy tego, co przynosi nam życie. Każdego dnia, przed pójściem spać, poświęć kilka minut na zastanowienie się, co dobrego Cię spotkało. Na początku może to być trudne, ale z czasem będzie Ci szło coraz lepiej. Więcej na temat, dlaczego warto praktykować wdzięczność, znajdziesz na blogu Ania Maluje, we wpisie: ,,Rozwojownik ? zmień swoje życie w 52 tygodnie ? zadanie drugie”.
#9. Napraw to, co się zepsuło
Przygotuj listę rzeczy z Twojego otoczenia, które wymagają naprawy. Obluzowane oparcie w krześle, a może dziura w kieszeni kurtki, do której wpadają Ci drobne przedmioty? Wszystko, co możesz, napraw sama, a o resztę poproś kogoś, kto się na tym zna.
#10. Odkładaj rzeczy na swoje miejsce
Większość osób nie lubi sprzątać, ale prawda jest taka, że porządkowanie staje się o wiele przyjemniejsze, kiedy robimy to bieżąco. Jeżeli wyrobisz sobie nawyk odkładania rzeczy na swoje miejsce, samo sprzątanie nie zajmie Ci dużo czasu.
#11. Czytaj przed pójściem spać
Wieczorne patrzenie w ekrany emitujące niebieskie światło nie jest dobre dla naszego zdrowia i może powodować między innymi problemy z zasypianiem. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie sięgnięcie po książkę i przeczytanie choćby kilku stron.
#12. Poszukaj dodatkowych sposobów na zarobek
Wiecznie brakuje Ci pieniędzy? W takim razie zdecydowanie powinnaś znaleźć dodatkowe źródło dochodu. Nie musisz być pełnoletnia, aby sobie dorobić. Rozważ któryś ze sposobów, proponowanych we wpisie: 6 sposobów na dodatkowy zarobek.
#13. Każdego dnia poznawaj jakieś nowe słówko
Możesz zajrzeć do encyklopedii i uczyć się polskich słówek bądź korzystać ze słownika, aby poznawać słówka zagraniczne.
#14. Przestań śledzić portale plotkarskie
Być może nie widzisz niczego złego w czytaniu plotek, ale czy zastanawiałaś się kiedyś, ile czasu poświęcasz tej czynności? Po pierwsze jest to ogromna strata czasu, a po drugie naładowywanie się negatywnymi emocjami, którymi przepełnione są artykuły dotyczące gwiazd.
#15. Staraj się ruszać więcej
Nawet, jeśli nie masz zbyt wiele czasu, z pewnością jesteś w stanie ruszać się więcej w ciągu dnia. Wysiądź przystanek wcześniej, kiedy jedziesz do szkoły albo ćwicz podczas oglądania ulubionego serialu.
#16. Zapisuj w notesie wszystkie swoje pomysły
Miej zawsze pod ręką notesik bądź kartkę i zapisuj wszystkie pomysły, które przychodzą Ci do głowy. Nie przejmuj się, jeśli niektóre z nich wydają Ci się głupie. Wiele z nich z pewnością będziesz mogła wykorzystać.
#17. Ogranicz czas spędzany na Instagramie i Tik Toku
Czas spędzany na portalach społecznościowych mija błyskawicznie. Jeżeli zdarza Ci się spędzać całe popołudnia na scrollowaniu tablicy, to dobrym rozwiązaniem jest nastawienie budzika na określoną godzinę, kiedy odłożysz telefon na bok.
#18. Wprowadź nowy nawyk do codziennej pielęgnacji
Może zaczniesz szczotkować ciało, wykonywać masaż twarzy albo ćwiczyć jogę? Poświęć każdego dnia chociaż 15 minut, żeby zrobić coś dla siebie.
#19. Podomykaj sprawy, które się za Tobą ciągną
Staniesz się o wiele bardziej spokojna i beztroska, jeśli nie będziesz zostawiać niezałatwionych spraw, które później będą się za Tobą ciągnąć. Pamiętaj, że i tak przyjdzie moment, w którym będziesz musiała je rozwiązać, więc lepiej to zrobić od razu.
#20. Wyeliminuj ze swojej diety jeden niezdrowy element
Twojej diecie wiele brakuje do idealnej? Zacznij wprowadzać do niej zmiany stopniowo. Na początek wyeliminuj z jadłospisu jeden niezdrowy element i spróbuj w tym wytrwać przez miesiąc. Po tym czasie znowu coś usuń i znowu… Jeżeli z czegoś nie potrafisz zrezygnować, postaraj się znaleźć jakiś zdrowszy zamiennik albo po prostu rzadziej to spożywać.