jak radzić sobie ze szkolnym stresem

W tym wpisie pokażę Ci 7 najbardziej skutecznych sposobów na radzenie sobie ze szkolnym stresem.

Nadchodzi trudny dla uczniów okres, w którym będzie naprawdę sporo nauki. Co robić, aby przetrwać ten czas w zdrowej atmosferze i mieć dobre wyniki? O tym przeczytasz poniżej!

7 najlepszych sposobów na radzenie sobie ze szkolnym stresem

1. Aktywność na świeżym powietrzu

Czasami dobrze jest zrobić sobie chwilę przerwy od nauki i wyjść na dwór. Nawet jeśli pogoda nie dopisuje, 15-minutowy spacer z ulubioną muzyką na słuchawkach, może naprawdę poprawić samopoczucie. A gdy wrócisz, nauka będzie Ci przychodzić z większą łatwością i być może uda Ci się szybciej opanować materiał na sprawdzian.

2. Umiejętne rozplanowanie zadań

Nigdy nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę! Jeśli masz sprawdzian w ciągu tygodnia, najlepiej naukę zacząć już w weekend, gdy masz na to więcej czasu. Kiedy zaczniesz uczyć się małymi partiami, na kilka dni wcześniej, przyniesie to lepsze rezultaty, niż nauka dzień przed sprawdzianem Z pewnością zaoszczędzisz też sobie niepotrzebnego stresu, czy nieprzespanej nocy. Oprócz tego, gdy w jakiś dzień masz mało obowiązków, postaraj się dobrze wykorzystać ten czas i zrobić np. zadanie, które masz zadane na późniejszy termin. Dzięki temu pewne rzeczy będziesz miała już z głowy 🙂

3. Zapisywanie ważnych informacji

Jeśli będziesz zapisywać wszystkie zadania do wykonania, czy planowane kartkówki, to niczym nie zapomnisz. Dzięki temu będziesz mogła do wszystkiego odpowiednio się przygotować i nie będziesz się stresować, że dostaniesz złą ocenę, czy że się ośmieszysz.

4. Impreza i wyjście ze znajomymi

Nawet jeśli masz dużo nauki, postaraj się znaleźć czas na odrobinę rozrywki. Każdemu jest potrzebna chwila rozerwania i odciągnięcia się od codziennych obowiązków. Dzięki imprezom czy różnym wyjściom wyluzujesz się, co dobrze wpłynie na Twoją psychikę. Zresztą młodość mamy jedną, więc czemu mamy ją marnować na ciągłe siedzenie w domu przy książkach? Po takim szaleństwie I zresetowaniu umysłu będziesz miała więcej chęci do nauki. Pamiętaj jednak, by korzystać z życia z umiarem – nadmiar imprez także nie służy zbyt dobrze naszej edukacji.

5. Czasami warto odpuścić

Zastanów się, czy przypadkiem nie bierzesz za dużo na głowę. Lekcje tańca, treningi w pływaniu, wolontariat, przeróżne konkursy. Wcale nie musisz tego wszystkiego robić. Z pewnością nic się nie stanie, jak raz czy dwa odpuścisz dodatkowe zajęcia lub konkursy, szczególnie te  które nie wiążą się z tym co chcesz robić w przyszłości. Pielęgnacja hobby jest ważna, ale sama musisz ustalić co jest dla Ciebie najważniejsze i temu poświęcać najwięcej czasu. Pamiętaj również, że nie we wszystkim musisz być dobra. Najbardziej skupiaj się na tym, co lubisz i co Ci wychodzi, a przed egzaminami najwięcej uwagi poświęcaj tym przedmiotom, które będziesz na nim zdawać. Pamiętaj, że nie ze wszystkiego musisz mieć 5 i 6, dlatego odpuść nieco zaangażowanie w niektóre tematy, aby skupić się na tych ważniejszych. Jeśli nie jesteś w stanie nauczyć się dużej ilości materiału, nie męcz się całą noc, tylko idź spać. Nawet jeśli dostaniesz 1, pamiętaj że zawsze możesz ją poprawić, gdy przyjdzie dla Ciebie bardziej korzystny czas. Pamiętaj, ze nie zawsze oceny odzwierciedlają to, co naprawdę umiemy oraz, że nawet najlepszym zdarza się wpadka. Człowiek to nie robot, a i wszystkiego wiedzieć nie jest w stanie.

6. Sen

Sen to doskonałe lekarstwo na wszystko, a przede wszystkim na stres. Wysypiając się, będziesz lepiej myślała i funkcjonowała w szkole. Będziesz miała także więcej energii do nauki i łatwiej się skupisz. Staraj się nie zarywać nocek na rzecz nauki, gdyż może to mieć odwrotne skutki od zamierzonych.

7. Relaks

Zrób coś tylko dla siebie! Domowe spa, chill day, zakupy, noc filmowa. Pomysłów jest wiele, więc wybierz to co najbardziej lubisz i po prostu zrób sobie choć raz w tygodniu wieczór wolny od nauki i od obowiązków. Wyluzujesz się, poczujesz szczęście i większą chęć do nauki. A przede wszystkim poczujesz, że nie żyjesz tylko w świecie książek i kartkówek!

A jakie są Twoje sposoby na szkolny stres? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu!

Czytaj także: Jak zacząć ogarniać życie?


Źródło zdjęć: Pinterest

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj