Jeżeli interesuje Cię antykoncepcja dla nastolatek, to w tym wpisie znajdziesz najważniejsze informacje na temat popularnych metod zapobiegania niechcianej ciąży.

Nie do końca wiesz, która z popularnych metod antykoncepcji byłby dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem? W naszym wpisie przedstawimy parę sposobów i opiszemy ich działanie tak, abyś mogła z pomocą lekarza wybrać dla siebie najlepszą metodę zabezpieczenia przed niechcianą ciążą.

Antykoncepcja dla nastolatek, czyli wszystko co powinnaś o niej wiedzieć

Antykoncepcja to nic innego jak zapobieganie ciąży różnymi sposobami. Jeśli planujesz zacząć współżyć, bardzo ważne jest, abyś znała dostępne metody zabezpieczania się, dzięki którym unikniesz tzw. ?wpadki?. Oczywiście, aby dobrać odpowiednią i najlepszą dla siebie metodę, warto udać się do ginekologa. Dzięki niemu szanse na zajście w ciążę będą naprawdę znikome. W tym wpisie zarysujemy działanie paru najpopularniejszych sposobów, abyś wiedziała czego możesz się po nich spodziewać lub zdecydowała, która opcja mogłaby być odpowiednia dla Ciebie.

#1. Prezerwatywy

Najbardziej znane i chyba najczęściej stosowane przez młode pary. Plusem jest to, że nie są zbyt drogie oraz są ogólnodostępne: można je dostać niemal w każdym sklepie, aptece lub na stacji benzynowej. Jest to metoda antykoncepcji stosowana przez mężczyzn, ale warto aby obie strony się o nią zatroszczyły. Trzeba jednak pamiętać, że zdarza się, że prezerwatywy zawodzą: w trakcie stosunku mogą się przerwać albo już wcześniej mogą być uszkodzone. Trzeba się z nimi delikatnie obchodzić i być ostrożnym, aby nasienie nie przedostało się na zewnątrz. Dla zwiększenia skuteczności należy łączyć ją z dodatkową formą antykoncepcji. Warto tutaj napomknąć, że prezerwatywy (jako jedyna z wymienionych metod) chronią nas dodatkowo przed zarażeniem się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

#2. Tabletki antykoncepcyjne

Są dobrym sposobem dla tych, którzy decydują się na współżycie dość często lub nie ufają prezerwatywom. Aby otrzymać odpowiednie tabletki niezbędne jest udanie się do ginekologa. To on (po zrobieniu serii badań) zdecyduje jakie i w jaki sposób przyjmowane powinny być pigułki, aby jak najlepiej spełniały swoją funkcję. Oprócz ochrony przed zapłodnieniem takie tabletki sprawiają, że krwawienia miesiączkowe mogą być mniej obfite, a stan cery ulegnie znacznej poprawie. Warto jednak pamiętać, że często mogą pojawić się efekty uboczne przyjmowania takich tabletek (szczególnie jeśli zostały nieodpowiednio dobrane), takie jak: wymioty, nudności, bóle głowy, bóle brzucha, spadek libido i wahania nastroju. Ponadto trzeba pamiętać o regularnym ich zażywaniu, dobrze dobrane i dawkowane mogą dawać nawet 99% ochronę.

#3. Implant antykoncepcyjny

Jest to innowacyjna metoda antykoncepcyjna. Implant zostaje wszczepiony pod skórę i zapobiega ciąży nawet przez 5 lat. Implant to niewielki elastyczny pręcik, zawierający progestogen. Jest to o wiele bezpieczniejszy sposób niż tabletki. Niestety jest to drogie rozwiązanie (kosztuje około 1000 zł), które jest dostępne tylko w większych miastach Polski. Możliwe są również objawy uboczne wszczepienia implantu, tj: bóle głowy, zwiększenie masy ciała czy zmniejszenie libido. Implant nie powinien być stosowany przez nastolatki poniżej 18 roku życia.

#4. Zastrzyki antykoncepcyjne

Taki zastrzyk można otrzymać wyłącznie od lekarza. Zawiera on progestagen ? hormon hamujący owulację i zagęszczający śluz w szyjce macicy. Podaje się go co trzy miesiące. Jest on bardzo skuteczny i kosztuje około 40 zł. To metoda dobra dla tych kobiet i nastolatek, które zapominają o regularnym łykaniu tabletek antykoncepcyjnych. Możliwe są skutki uboczne, podobne jak w punktach powyżej.

#5. Gąbki dopochwowe

Gąbka dopochwowa (zwana inaczej antykoncepcyjną) ma formę okrągłej gąbki o średnicy około 5 centymetrów, do której przymocowany jest sznureczek ułatwiający późniejsze jej wyjmowanie. Należy umieścić ją głęboko w pochwie, gdzie stanowi swoistą zaporę, uniemożliwiającą wniknięcie plemników do dróg rodnych. Gąbeczka wykonana jest ze specjalnego tworzywa i nasączona dodatkowo substancją plemnikobójczą. Zakłada się ją tuż przed kontaktem seksualnym i można wyjąc dopiero po upływie około 30 godzin. Trzeba ją indywidualnie dopasować u ginekologa. Gąbki zapewniają ochrony przed chorobami i mogą wywoływać zapalenie pęcherza. Gąbka dopochwowa nie należy do najbardziej skutecznych metod antykoncepcji, ponieważ nawet co czwarty stosunek może zakończyć się zapłodnieniem.

#6. Wkładka hormonalna

Jest to jedna z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji. Wygodna dla kobiet, bo nie trzeba o niej pamiętać na co dzień, a jedyne co kilka lat ją wymieniać. Ma ona kształt litery T i zakłada ją ginekolog. Proces ten może być bolesny, jednak dzięki wkładce zmniejszają się bóle podczas okresu oraz bóle migrenowe. Na dodatek można ją wyjąc w dowolnym momencie. Koszt założenia takiej wkładki wynosi od 400 do 1000 złotych.

#7. Seks bez penetracji (lub seks analny)

Tutaj może ponieść Was fantazja, bo pomysłów na stosunek bez penetracji może być naprawdę wiele, a co najważniejsze – jest on całkowicie bezpieczny (jeżeli tylko nasienie przypadkowo nie przedostanie się do pochwy). Może nie daje tyle satysfakcji, co tradycyjne współżycie, jednak jak najbardziej może zakończyć się orgazmem. Jeśli dopiero zaczynasz współżycie ze swoim partnerem warto zacząć właśnie od tego typu pieszczot. Dzięki temu lęk i stres przed niechcianą ciążą zniknie, a Wy przy okazji lepiej poznacie własne ciała.

Jeżeli chodzi o seks analny, to w jego przypadku nie musimy obawiać się ciąży. Wymaga on jednak przełamania wstydu i pełnego zaufania pomiędzy partnerami. Należy tutaj bezwzględnie przestrzegać zasady higieny, aby nie narazić się na infekcję. Z tego względu wiele par decyduje się na użycie prezerwatywy podczas seksu analnego.

***

Pamiętaj, że przed pierwszym stosunkiem lub przed zmianą metody antykoncepcji warto polecić się lekarza. Twój partner również powinien popierać Twój wybór. Pamiętajcie, że antykoncepcja to sprawa Was obojga, więc oboje zatroszczcie się o Wasze bezpieczeństwo. Decydując się na współżycie musicie liczyć się z tym, że żadna metoda antykoncepcji nie daje 100% pewności, może to być 99%, ale nigdy 100%.

Polecamy: Pierwsza noc z chłopakiem – wszystko co musisz wiedzieć

Pierwsza noc z chłopakiem
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/405605510192803352/

Źródła tekstu:

  • https://www.poradnikzdrowie.pl/seks/antykoncepcja/gabka-dopochwowa-antykoncepcyjna-dzialanie-zastosowanie-skutecznosc-aa-cZvS-LRmN-DMNj.html
  • https://www.medonet.pl/leki-od-a-do-z/zdrowie-intymne-i-seks,implant-antykoncepcyjny—budowa–przeznaczenie–dzialanie,artykul,1726852.html
  • https://www.medonet.pl/zdrowie,zastrzyki-antykoncepcyjne—zalety–wady–wskazania–skutki-uboczne,artykul,1730988.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj