Pierwsza wizyta u ginekologa
Źródło: Pinterest

Przed Tobą pierwsza wizyta u ginekologa? W tym wpisie znajdziesz najważniejsze informacje na jej temat.

Każda dziewczyna prędzej czy później musi iść do ginekologa. Choć żadna z nas nie robi tego z przyjemnością, to tak naprawdę nie ma w tym nic strasznego. Jeżeli jeszcze tego nie przeżyłaś, to z pewnością odczuwasz lekki niepokój lub wręcz strach. Tym wpisem chcemy Cię jednak uspokoić, dlatego wyjaśniamy, jak przebiega pierwsza wizyta u ginekologa.

Co musisz wiedzieć przed pierwszą wizytą u ginekologa?

Kiedy jest najlepsza pora na wizytę? Jak się do niej przygotować? I jak dokładnie ona wygląda? O tym wszystkim przeczytasz poniżej.

Kiedy jest najlepsza pora na pierwszą wizytę u ginekologa?

O ile nie cierpisz na żadne dolegliwości ze strony układu rozrodczego, najlepiej jeśli do ginekologa wybierzesz się przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu współżycia. Lekarz przeprowadzi wtedy badanie (nie naruszając błony dziewiczej), a także pomoże dobrać odpowiednią metodę antykoncepcji.

Jaki termin będzie najlepszy na wizytę?

Oczywiście nie chodzi tutaj o konkretną datę, a o moment cyklu. Wybierz dzień, w którym nie będziesz mieć miesiączki, tak aby lekarz mógł wykonać wszystkie konieczne badania. Najlepiej zdecydować się na termin po zakończeniu okresu, szczególnie jeśli Twoje cykle są nieregularne.

Kogo wybrać – lekarkę czy lekarza?

Tak naprawdę tylko od Ciebie zależy czy wybierzesz kobietę, czy mężczyznę. Większość dziewczyn czuje się mniej skrępowana przy lekarce niż przy lekarzu. Niektórzy twierdzą, że mężczyźni są bardziej delikatni niż kobiety, ale to tylko subiektywne opinie. Najlepiej znaleźć kogoś z polecenia.

Czy na wizytę trzeba iść samemu?

Aby było Ci raźniej, możesz na pierwszą wizytę iść z mamą lub z inną bliską Ci osobą. W zależności od tego, jak będziesz się czuła, Twoja towarzyszka może zostać w poczekalni lub wejść z Tobą do gabinetu, a podczas badania wyjść. W większości gabinetów są również specjalne zasłony.

Jeśli nie ukończyłaś jeszcze 18 lat, a chciałabyś zacząć stosować antykoncepcję hormonalną, lekarz może wymagać od Ciebie pisemnej zgody rodzica lub jego obecności podczas wizyty.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa?

Tak naprawdę nie ma żadnych wytycznych, jeżeli chodzi o przygotowanie się do pierwszej wizyty u ginekologa. Oczywiście zadbanie o higienę miejsc intymnych jest jak najbardziej wskazane, ale reszta to już indywidualna kwestia. Możesz się wydepilować, ale nie jest to konieczne, gdyż włoski nie mają wpływu na badanie. Wiele dziewczyn zakłada spódnicę albo sukienkę, które wystarczy jedynie podwinąć na czas badania.

Co zabrać ze sobą na pierwszą wizytę u ginekologa?

Będzie Ci potrzebny dokument potwierdzający Twoją tożsamość. Ponadto przypomnij sobie datę rozpoczęcia i czas trwania ostatniej miesiączki. Lekarz może również spytać o przebyte choroby i ewentualne leki, jakie zażywasz.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Lekarz zacznie od przeprowadzenia z Tobą wywiadu. Spyta kiedy miałaś ostatnio miesiączkę, w jakim wieku dostałaś okres, czy masz regularny cykl, czy już współżyłaś, a jeśli tak, to czy się zabezpieczałaś i w jaki sposób, czy ktoś z Twojej rodziny chorował na raka piersi lub szyjki macicy.

Kolejnym krokiem jest wykonanie badania na fotelu. W tym celu będziesz musiała się rozebrać od pasa w dół. Lekarz zbada jajniki i może wykonać badanie cytologiczne. Ma ono na celu zdiagnozowanie stanów przednowotworowych oraz ewentualne wykrycie raka we wczesnym stadium. W tym celu pobierany jest wymaz, który następnie jest oglądany pod mikroskopem.

Lekarz może również chcieć zbadać Twoje piersi, w celu wykrycia ewentualnych guzków, choć wśród dziewcząt i młodych kobiet nie jest to konieczne, gdyż zachorowalność na raka piersi jest stosunkowo niewielka. Warto jednak się badać, dlatego sama również możesz się o to upomnieć.

Cała wizyta trwa standardowo kilkanaście, a samo badanie około 5 minut.

Czytaj także: Zastosowania podpasek, o których byś nie pomyślała!

,,Chodzenie do ginekologa przed ślubem to grzech"
Obraz Ryan McGuire z Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj